Domowy wyrób cygar-Wykończenie

W tym artykule zajmiemy się wykończeniem cygara. Skoro już wszystko mamy pozawijane to nadeszła pora na tzw. kapturek. Jako ciekawostkę podpowiemy Wam, że tylko i wyłącznie ręcznie wykonane cygara posiadają kapturek. Do tej pory nie stworzono maszyny która potrafiła by w tym procesie zastąpić człowieka. Tak więc kupując cygara z kapturkiem macie pewność że zostały one wykonane ręcznie…przynajmniej w ostatniej fazie obróbki:)

Przejdźmy zatem do sedna sprawy…

Kapturek można wyciąć nożem lub przy pomocy zaostrzonej miedzianej rurki. Średnica kapturka powinna być o około 4 mm większa od średnicy cygara, czyli mając cygaro o średnicy 16 mm wycinamy kapturek o średnicy około 20 mm. Staramy się ominąć żyłki oraz skazy na liściu.

wykończenie cygara

Teraz cały krążek smarujemy klejem  i zaklejamy cygaro…

Następnie nie pozostaje nic jak tylko przyciąć nasze cygara z długości…

obcinanie cygara

Teraz drukujemy i wycinamy obciachowe etykiety i nasze cygara są praktycznie gotowe, my jesteśmy dumni i idziemy na piwo bo w końcu żeśmy sobie zasłużyli!!!

Wzory etykiet znajdziecie Tutaj

A oto i gotowy produkt:

cygaroręcznie robione cygara

cygara wyrób

 

Gdy już nasze cygara są gotowe i wyglądają zjawiskowo:) należy pamiętać żeby je gdzieś ukryć na kilka dni ażeby się “przegryzły”. Specjalnie do tego celu ktoś gdzieś kiedyś skonstruował pudełko z drewna o zacnej nazwie – Humidor.

Można takie ustrojstwo nabyć w internetach a jeśli nie mamy na to ochoty to staramy się przechowywać nasze cygara w pojemniku w którym panuje wilgotność 65-75%.

Podsumowując…

Domowy wyrób cygar jest procesem dość skomplikowanym i trudnym, musimy zadbać o nasze cygara jeszcze na etapie uprawy tytoniu. Jednakże cały ten wysiłek rekompensuje nam zapalenie od święta naszego własnego -naturalnego cygara, dzielenie się nimi ze znajomymi którzy na pewno będą niezmiernie zaskoczeni tym że cygara wykonaliśmy własnoręcznie.

I ostatnia uwaga, w momencie gdy planujemy zwijanie cygar, dobrze jest pozbyć się z domu żony, narzeczonej czy kochanki bo raczej nic ciekawego nie wniosą a potrafią być niezwykle “upierdliwe”…:)

Na koniec krótki filmik o tym jak to robią profesjonaliści:

Domowy wyrób cygar-Pokrywa cygara (wrapper)

Dobra moi drodzy – przed Wami najtrudniejsze zadanie…zawinięcie ostatniego liścia.

W tym momencie zwracamy szczególną uwagę na estetykę, ponieważ chcemy żeby nasze cygara zachwycały swoim wyglądem naszych znajomych. Przejdźmy zatem do meritum…

Jak już wcześniej wspominaliśmy, liście przeznaczone na pokrywę cygara muszą być wyjątkowe, przede wszystkim bez przebarwień oraz uszkodzeń mechanicznych. Liście tytoniu muszą również być bardzo mocne a zarazem elastyczne. Na zdjęciu poniżej widać liść Havany – pomimo iż jest bardzo cienki, pozostaje niezwykle elastyczny wręcz można odnieść wrażenie jakby był z gumy.

 

Zaczynamy zatem od wycięcia odpowiedniego kawałka liścia, na tyle dużego żeby można spokojnie owinąć naszą wkładkę. Trzymamy się zewnętrznej krawędzi liścia ponieważ żyłki w tym miejscu są najcieńsze. Czym bliżej żyły głównej, żyłki będą grubsze co utrudni dokładne zawinięcie a liść będzie miał większą tendencję do rozrywania się gdy na nie trafimy podczas zawijania. Należy zwrócić uwagę na to że jedna krawędź (ta od żyły głównej) musi być równiutko obcięta, będzie to krawędź widoczna na gotowym cygarze. Nie ma znaczenia czy jest obcięta prosto czy ma kształt łuku – ma być po prostu równa.

cygara sklep

Po wycięciu rozciągamy nasz wrapper w wzdłuż i wszerz aby go maksymalnie rozprostować.

Teraz będzie zawijanie…ale najpierw delikatnie przycinamy krawędzie głowy cygara, czyli od strony ustnika. Dzięki temu zabiegowi, uzyskamy ładne półokrągłe wykończenie.

 

Układamy wycięty wrapper pod odpowiednim kątem (około 45°) i zawijamy wcześniej przygotowaną wkładkę zaczynając od stopy cygara. Jedną ręką rozciągamy liść pokrywowy a drugą rolujemy wkładkę. Staramy się zawinąć jak najciaśniej, liść ma dokładnie przylegać do wkładki.

Gdy już dojdziemy do ustnika, smarujemy liść klejem i ściśle dociskając rolujemy tzw. “świński ogon”.

Obcinamy nadmiar liścia i na tym etapie praktycznie rzecz biorąc nasze cygaro jest gotowe.

własne cygara

Jednakże takie wykończenie nie wygląda zbyt profesjonalnie dlatego nasze cygaro będzie wymagać ostatniego zabiegu kosmetycznego a mianowicie wykończenia przez dodanie kapturka. O tym w następnym artykule…

 

 

Domowy wyrób Cygar-Zwijanie wkładki

Wkładka –  (ang.filler) jest to zasadnicza część cygara (i zarazem największa objętościowo); mieszanka liści silnie zwiniętych, stanowiąca o smaku i mocy cygara. Liście te owinięte są w zawijacz.

Tytonie wkładkowe są dobierane do rodzaju cygara, żeby pozostawały w zgodzie z charakterem liści pokrywowych, stąd częsty przesąd wśród palaczy cygar, że owijacz determinuje smak cygara. Jasne tytonie są używane w cygarach typu claro i rosado, a ciemne, dłużej fermentowane w cygarach maduro. Ze względu na zawartość substancji oleistych, które determinują walory smakowe i postrzeganą “moc” cygara, tytonie wkładkowe dzielą się na:

 • Seco (hiszp. “suche”) – o łagodnym charakterze – otrzymywane z liści rosnących przy ziemi.
 • Volado – średnio mocne – otrzymywane z pośrodkowych liści pędu rośliny tytoniu.
 • Ligero – tłuste, mocne i intensywne – otrzymywane z liści rosnących na szczytach pędu tytoniu.

Oczywiście mowa tutaj o liściach pochodzących z upraw odmian typowo cygarowych.

Tyle jeśli chodzi o teorię a w praktyce wygląda to tak, że trzeba umiejętnie zwinąć strzępy liści…brzmi banalnie ale jest to najtrudniejsze zadanie. Niestety nie można tutaj posłużyć się wagą (tyle a tyle gram na 16 milimetrowe cygaro) wszystko jest kwestią praktyki i wyczucia. Wkładka musi być odpowiednio “ubita”, nie może być zrolowana zbyt luźno ani zbyt ciasno. Ma być w sam raz a żeby cygaro paliło się równomiernie i miało jaki taki wygląd.

 

Zwrócicie uwagę na to że wkładka składa się z liści ułożonych wzdłużnie, jest to bardzo ważne bo jeżeli pozawijacie liście byle jak to może być problem z paleniem cygara. Liście nie mogą być za suche bo będą się kruszyć.

Wkładkę zawijamy dość ciasno i wciskamy w prasę. Nie zapomnijcie dodać odrobiny kleju na końcu liścia.

wyrób cygar

Wstępnie zawinięte liście wciskamy do prasy, tutaj cała sztuka polega na tym ażeby cygara były spasowane dość ciasno. Na tym etapie jedyną opcją jest metoda prób i błędów, cygaro zawsze jeszcze można rozwinąć i dołożyć lub też odjąć trochę liści.

Teraz wystarczy skręcić całość i odstawić na jakieś 6-8 godzin. Po tym czasie rozkręcamy prasę i obracamy cygara o 90° by wyrównać wszystkie nierówności po pierwszym prasowaniu. Skręcamy wszystko ponownie i odkładamy na około 24 godziny.

 

W międzyczasie przygotowujemy liście pokrywowe, te akurat muszą być bardzo elastyczne więc trzeba je delikatnie spryskać wodą i umieścić w foliowym worku. Po kilku godzinach sprawdzamy czy żyłki liścia są elastyczne i się nie łamią. Jeżeli tak, to nasze liście pokrywowe są gotowe do użycia.

Ale o tym już w kolejnym wpisie…

 

 

Domowy wyrób Cygar-Narzędzia

W momencie gdy już zorganizowaliśmy odpowiednie liście, należy się skupić na narzędziach które to będą służyły nam pomocą w procesie zwijania cygar.

Podstawowe narzędzia to :

 • Nóż – “Chaveta”
 • Prasa do cygar
 • Stabilna deska robocza
 • Klej
 • opcjonalnie – zaostrzona metalowa rurka

Zatem po kolei, skupmy się najpierw na nożu…

chaveta knive buy

Powinien być wykonany z dobrej stali (najlepiej utwardzana nierdzewnej) musi być bardzo ostry i być dość ciężki co ułatwi jego prowadzenie. Długość ostrza w granicach 25 cm. Taki nóż można sobie wykonać samemu, ale jeżeli mielibyście z tym problemy to napiszcie do nas a taki nóż dla Was wykonamy ( cena to około 50 zł + przesyłka). W ostateczności można wykorzystać nóż do pizzy :)Więcej info na temat noży znajdziecie tutaj.

Kolejnym ważnym elementem będzie prasa do cygar. Nadaje cygarom jednakowy kształt, prawda jest taka że zwinięcie idealnie równego cygara przy użyciu tylko własnych rąk, jest cholernie trudne i wymaga sporo praktyki. Dlatego właśnie producenci posługują się odpowiednimi prasami.

Deska robocza – czym większa tym lepsza. Musi być stabilna i najlepiej jeżeli wykonana jest z twardego drewna liściastego. Po porostu ma spełniać zadanie łatwego w użytkowaniu blatu roboczego.

cigar making kit

Klej do cygar – koniecznie musi być wyprodukowany na bazie wody i być produktem naturalnym. Doskonale do tego celu nadaje się pektyna. Można zrobić samemu lub kupić gotową, kosztuje dosłownie kilka złotych a butelka 200 ml starczy na długą chwilę. Najlepiej jednak nabyć pektynę w proszku gdyż to ułatwi wymieszanie kleju o odpowiedniej konsystencji.

To na tyle jeśli chodzi o zestaw narzędzi, dzięki niemu spokojnie zrolujecie cygara jak na zdjęciu poniżej…

cygara wyrób kurwa

 

Ciąg dalszy w kolejnym wpisie…

Domowy wyrób Cygar-Liście Tytoniu

Ten, oraz kilka kolejnych artykułów, będzie poświęconych tematyce obróbki naszych liści – a dokładniej tematowi związanemu z wyrobem cygar. Dokładnie tak – jeżeli zdecydowaliście się na uprawę tytoni cygarowych to postaramy się Wam pokazać oraz wyjaśnić większość podstawowych czynności, pozwalających na wykonanie unikatowych cygar we własnym zaciszu domowym.

W tym wpisie zajmiemy się doborem oraz przygotowaniem odpowiednich liści.

Żeby nasze cygara nie różniły się zbytnio od cygar markowych, będziemy potrzebować odpowiednich liści. Dokładniej rzecz biorąc musimy posiadać liście odmian cygarowych. Różnią się one znacznie od odmian komercyjnych min:

 • strukturą – są cienkie a zarazem bardzo elastyczne,
 • mocą – znacznie mocniejsze od Burleya, posiadają sporą ilość nikotyny,
 • wielkością – niektóre odmiany w sprzyjających warunkach osiągają około 3m wysokości,
 • smakiem i aromatem – i to chyba najważniejsza różnica,

Oczywiście przy komponowaniu własnych cygar można z powodzeniem używać również odmian komercyjnych, jednak że takie cygara będą dalekie od ideału.

Przejdźmy zatem do przygotowania liści, zrobimy to na przykładzie odmian typowo cygarowych dostępnych w naszym sklepie – będą to Havana oraz Florida/Sumatra.

Produkcję cygar tak naprawdę rozpoczynamy kiedy to nasze rośliny są w ziemi i daleko im jeszcze do zbiorów. liście na cygara muszą być najwyższej jakości – posiadać jednolite wybarwienie oraz brak jakichkolwiek uszkodzeń spowodowanych szkodnikami czy zjawiskami pogodowymi. W związku z tym na nasze rośliny trzeba “chuchać i dmuchać” czyli podlewać jak sucho, dodać nawozów kiedy głodują, chronić przed ślimakami i modlić się żeby w sezonie nie było gradobić . Oczywiście na pewno nie uda się ochronić wszystkich liści na roślinach, ale dobrze było by zerwać choć kilkanaście dorodnych okazów i przeznaczyć je na pokrywę cygara (ang.wrapper).

Co do samej uprawy, to odmiany cygarowe nie przysparzają większych problemów i ich uprawa jest z reguły łatwa i przyjemna. Rosną dobrze praktycznie na każdym rodzaju gleby, ale należy zwrócić uwagę na wysokie zapotrzebowanie na wodę oraz nawozy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Tutaj oraz w Bibliotece.

Zbiory i Fermentacja.

Liście odmian cygarowych zbieramy trochę wcześniej niżeli np. liście tytoniu Virginia. Zbiory pierwszych dolnych liści rozpoczynamy w trakcie lub kilka dni po ogłowieniu roślin. Dolne liście powinny w tym czasie wykazywać pierwsze oznaki żółknięcia a blaszka po bokach liścia powinna opadać- zdjęcie poniżej.

 

wyrób cygar

Od tego momentu, zrywamy 2-3 liście w odstępach około 1,5-2 tygodni. Liście zrywamy w dni ciepłe po opadnięciu rosy.Nigdy nie zbieramy liści po deszczu – mogą szybko spleśnieć a nikotyna na powierzchni liścia mogła ulec zmyciu. Po obfitych opadach deszczu, należy odczekać kilka dni ażeby roślina ponownie wykształciła lepką nikotynę na powierzchni liści.

Liście nawlekamy na sznur (lub izolowany drut) suszymy po dachem w przewiewnym miejscu aż całkowicie zmienią kolor. Suszenie odmian cygarowych zajmuje trochę więcej czasu niż np.Virginii i może to być nawet 8 tygodni.

Z pośród wysuszonych liści wybieramy kilkanaście najładniejszych i odkładamy w bezpieczne miejsce żeby się nie zniszczyły. Posłużą one jako pokrywa cygara (wrapper).Tych liści nie fermentujemy przez co zachowają swoją wysoką elastyczność.

liście tytoniu havana

Pozostałe liście fermentujemy około 4-6 tygodni. Po tym czasie liście są praktycznie gotowe do rolowania cygar.To chyba na tyle w tym temacie, w razie pytań prosimy pisać na Forum dziale “Cygara

Biblioteka – Literatura dla Plantatorów

biblioteka

Witam i Zapraszam Wszystkich do zapoznania się z działem “Biblioteka”
Znajdziecie tutaj trochę informacji, przydatnych nie tylko domowym plantatorom ale również osobom uprawiającym Tytoń na większą skalę.Na stronie znajdziecie książki już ciężko dostępne w tych czasach i które już dawno wyszły z obiegu ale jak najbardziej na temat.
Zapraszam do lektury
Ps. Jeżeli ktoś z Was posiada stare książki dotyczące uprawy tytoniu, prosił bym o kontakt na mój email:
tobacco.grow@interia.pl

_______________________________________________________________________________________________

Literatura Polska

_______________________________________________________________________________________________

“Uprawa Tytoniu / Wskazówki dla Plantatorów”

Mgr Inż. Jan Dragon i Mgr Inż. Sabin Rudziński

B.C.Okładka1

Uprawa Tytoniu Cz.1     Uprawa Tytoniu Cz.4

Uprawa Tytoniu Cz.2     Uprawa Tytoniu Cz.5

Uprawa Tytoniu Cz.3  

______________________________________________________________________________________________

“Uprawa Tytoniu i Wyprawianie Liści”

Prof. Władysław Wierzbicki

str 1

 Uprawa Tytoniu i Wyprawianie Liści cz.1   Uprawa Tytoniu i Wyprawianie Lisci cz.4

Uprawa Tytoniu i Wyprawianie Liści cz.2    Uprawa Tytoniu i Wyprawianie Lisci cz.5

Uprawa Tytoniu i Wyprawianie Liści cz.3

________________________________________________________________________________________________

“Uprawa Tytoni Ciężkich”

Doc.Dr. Lucjan Kaznowski

Okładka

Uprawa Tytoni Ciężkich cz.1         Uprawa Tytoni Ciężkich cz.4

Uprawa Tytoni Ciężkich cz.2          Uprawa Tytoni Ciężkich cz.5

Uprawa Tytoni Ciężkich cz.3          Uprawa Tytoni Ciężkich cz.6

__________________________________________________________________________________________

“Fermentacja Tytoniu – Praca Zbiorowa”

Dr.Inż. J.Trojan, Inż.J Ślifirski ,Inż.W.Leśniak

Okładka

Fermentacja Tytoniu Cz.1    Fermentacja Tytoniu  Cz.4   Fermentacja Tytoniu Cz.7

Fermentacja Tytoniu Cz.2    Fermentacja Tytoniu  Cz.5

Fermentacja Tytoniu Cz.3    Fermentacja Tytoniu  Cz.6

_______________________________________________________________________________________________

“O Tytuniach”

K.Wróblewski

o tytuniach

K. Wróblewski – O Tytuniach

______________________________________________________________________________________________

“Tytoń do Palenie-Uprawa i Preparowanie liści”

Inż. S.Sowiński

123333

 Tytoń do Palenia, Uprawa i Preparowanie Liści

_____________________________________________________________________________________________

“Tytoń-jego uprawa i wyrób”

Tyton jego uprawa i wyrób

Tytoń – Jego uprawa i wyrób

______________________________________________________________________________________________

“Sposób Wytwarzania maturowanego

Tytoniu przemysłowego w tym również uszlachetnianego”

Opis Patentowy

opis patentu

Sposób wytwarzania maturowanego Tytoniu przemysłowego, w tym również uszlachetnianego

______________________________________________________________________________________________

“Metodyka integrowanej ochrony roślin dla uprawy Tytoniu”

Terresa Doroszewska

metodyka

Metodyka tytoniu dla doradcy

_____________________________________________________________________________________________

“Odmiany Tytoniu Uprawiane w Polsce”

Pokaz slajdów

slideshow

Plik do pobrania:

Prezentacja Odmiany uprawiane w Polsce Krakow.ppt1

_______________________________________________________________________________________________

Literatura Zagraniczna

_______________________________________________________________________________________________

TOBACCO – Growing,Curing,Manufacturing

o_0f79ee84fbc4290c_007

Tobacco Growing Book cz.1  Tobacco Growing Book cz.9   Tobacco Growing Book cz.17

Tobacco Growing Book cz.2  Tobacco Growing Book cz.10  Tobacco Growing Book cz.18

Tobacco Growing Book cz.3 Tobacco Growing Book cz.11  Tobacco Growing Book cz.19

Tobacco Growing Book cz.4  Tobacco Growing Book cz.12  Tobacco Growing Book cz.20

Tobacco Growing Book cz.5  Tobacco Growing Book cz.13  Tobacco Growing Book cz.21

Tobacco Growing Book cz.6  Tobacco Growing Book cz.14  Tobacco Growing Book cz.22

Tobacco Growing Book cz.7  Tobacco Growing Book cz.15

Tobacco Growing Book cz.8  Tobacco Growing Book cz.16

______________________________________________________________________________________________

Curing and Fermenting Cigar Leaves

U.S. Departament of Agriculture

o_a1475a7f1ee32162-1

Curing&Fermenting Cigar Leaf cz1    Curing&Fermenting Cigar Leaf cz3

Curing&Fermenting Cigar Leaf cz2    Curing&Fermenting Cigar Leaf cz4

______________________________________________________________________________________________

Tobacco in The Philippines

Philiphines Tobacco

Tobacco at Philiphines

_________________________________________________________________________________________________

“Tobacco Chemistry – Document”

Tobacco chemistry

Tobacco_chemistry

_______________________________________________________________________________________________

Wszystkie materiały zawarte na tej stronie są zgodne z Ustawą  z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Przechowywanie Tytoniu

Przechowywanie Tytoniu

Niestety nie byłem w stanie dodawać postów przez pewien czas ,za co przepraszam, w końcu mam chwilę czasu więc opiszę co i jak  z przechowywaniem tytoniu.

przechowywanie tytoniu 1

Najpierw trochę ogólnej teorii:

Tytoń żeby nabrał pełnych walorów smakowychmusi dojrzeć po fermentacji.Należy zapewnić liściom odpowiednie warunki do rozwoju bakterii tlenowych jak i później- beztlenowych które to tak obrobią nasz tytoń że będzie doskonały.Zamie im to od kilku miesięcy – Tytoń papierosowy ,do kilku lat w przypadku Tytoniu fajkowego.

Ażeby  Tytoń dojrzał ,musimy zapewnić mu  odpowiednie warunki.

Wilgotność powietrza 70%, temperatura około 21C.       (70%/70F)

Najlepszym narzędziem dla utrzymania takich warunków będzie humidor wykonany z drewna cedrowego, do przechowywania cygar.

To tyle z teorii,pokażę wam jak ja to robię:

Tytoń po fermentacji wietrzę rozkładając go na siatce na zewnątrz,na jakieś 24 godz.Ważne żeby było w miarę sucho i nie padało.Przewietrzony Tytoń sortuję.

Sortowanie Tytoniu-

Więc tak ,Po zakończonej fermentacji Tytoń który przeznaczony jest na cygara i cygaretki zostawiam jaki jest czyli w liściach ,natomiast  Tytoń do codziennego palenia zostaje zmielony.

Poniżej Havana z 2012 roku.

przechowywanie tytoniu 2

Liście lądują w całości w pudełku kartonowym i są szczelnie zawinięte w folię,

tytoń przechowywanie

Folia zatrzyma parowanie wody z liści oraz ich wyschnięcie ,natomiast pudełko ochroni Tytoń przed działaniem światła – które zabija nasze dobre bakterie.

Tytoń do codziennego użytku zostaje zmielony i wymieszany.Np 70% Virginia + 30% Burley.

Mieszankę umieszczam w  słoikach  i trzymam w pudełkach razem z całymi liśćmi.

Pudełka trafiają do plastikowego pojemnika które zapewnia izolację ciepła,jak niżej:

 

Teraz pozostaje pytanie gdzie to umieścić żeby utrzymać temperaturę 21C przez cały czas?

Ja mam na szczęście że mam  ocieplany garaż więc z temperaturą nie ma problemów ale również doskonałe może być piwnica,schowek pod dachem czy miejsce pod łóżkiem w sypialni…

Tak przechowywane liście nie spleśnieją i będą sobie dojrzewać,trzeba sprawdzić od czasu do czasu żeby za bardzo nie wyschły.(Muszą się rozwijać ale nie kruszyć się,muszą być elastyczne)

Jeśli zbytnio się wysuszyły to można zrosić wodą destylowaną.

Podsumowując :

Napisałem naprawdę w skrócie to wszystko ale moim zdaniem wystarczająco by bezpiecznie przechowywać i dojrzewać  liście.

Pozdrawiam

Naturalny Ekstrakt do aromatyzowania Tytoniu

Jeżeli jesteście zainteresowani aromatyzowaniem Waszego tytoniu, to poniżej podpowiem Wam jak się do tego zabrać.Będziemy robić naturalny ekstrakt waniliowy oraz goździkowy, jednakże jeżeli macie chęci możecie do tego celu wykorzystać inne przyprawy czy owoce np.cytrynę,pomarańczę etc. oraz kawę czy ziarna kakaowca.

Ten ekstrakt głównie będzie przeznaczony do aromatyzowania tytoniu fajkowego ale również z powodzeniem może zostać użyty dla tytoniu przeznaczonego na papierosy.

Zacznijmy zatem od tego co nam będzie potrzebne do przygotowania okolo 100 ml ekstraktu.

2 laski wanilii

10-20 suszonych goździków

Odrobina Alkoholu (wódka, rum ,brandy, etc. ogólnie wszystko co ma około 40% )

(Dodając aromatyczny alkohol typu Rum,Brandy etc. weźcie pod uwagę to że trochę tego aromatu pozostanie)

Zbyt dużej filozofii tutaj nie ma, wystarczy wanilię przeciąć wzdłuż, i umieścić w słoiczku lub małej butelce.Następnie zalewamy alkoholem aż do całkowitego zakrycia.

aromatyzowanie tytoniu

Tak zalane przyprawy szczelnie zakręcamy i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce do naciągnięcia aromatu, około 3-4 tygodni.Nie trzymamy w lodówce bo tam jest za zimno,najlepiej przechowywać w spiżarni lub szafce kuchennej.

Gdy zużyjemy część naszego płynu, uzupełniamy dolewając do całkowitego przykrycia przypraw.Z czasem nasz eliksir zacznie zmieniać kolor, jest to naturalne zjawisko.

tobacco flavoring

Podsumowując, tak przygotowany naturalny aromat jest świetną alternatywą dla chemicznych i niepewnych aromatów dostępnych w internecie.Przy domowym wyrobie takich aromatów,  jedynym ograniczeniem jest chyba tylko nasza wyobraźnia…

Aromat dodajemy przed lub w tracie fermentacji,nie za dużo raptem kilka kropel.Oczywiście ilość dodanego aromatu zależy od własnego uznania.

 

tag – Naturalny Ekstrakt do aromatyzowania Tytoniu

Prasa do Tytoniu Fajkowego

W tym wątku zajmiemy się budową małej prasy potrzebnej do sprasowania naszych liści.Jest to rzecz niezbędna dla całego procesu produkcji  zwanego “Cavendish” , który to posłuży nam jako przykład.  W kolejnych artykułach napiszę więcej na ten temat, dziś skupmy się na prasie.

prasa do tytoniu fajkowego

Dlaczego Tytoń Fajkowy poddaje się prasowaniu?

Głównie po to ażeby uzyskać jednolite połączenie aromatów.Pod wpływem ciśnienia związki aromatyczne mają zwiększoną tendencję do łączenia się przez co możemy wydobyć pełną głębię smaku i aromatu.

Z czego taką prasę wykonać?

Najlepszym materiałem będzie twarde,lite drewno ( Dąb,Buk,Klon,Mahoń, etc.) Odradzam płyty wiórowe,sklejki,płyty OSB i inne klejone, drewnopodobne rzeczy, bo pod wpływem wilgoci szybko się rozpadną.

Według mnie, dobrą bazą do wykonania małej prasy jest …deska kuchenna o grubości około 20 mm.Oczywiście jeżeli macie dostęp do obrobionego drewna to jeszcze lepiej, moja deska posłuży tylko jako przykład.

Przejdźmy zatem to pracy.

Najpierw wskazanym jest wszystko sobie rozrysować.Deska na zdjęciu poniżej ma wymiary 35 cm x 24 cm.Potrzebne nam będą 4 boki, spód oraz góra która posłuży jako tłok w naszej prasie.

tobacco press

Następnie trzeba to wszystko jakoś sensownie wyciąć, zwracając uwagę ażeby każde cięcie było prostopadłe do płaszczyzny.Najlepiej udać się z tym do jakiegoś stolarza i za przysłowiowe “piwo” ktoś nam to ładnie przytnie, w ostateczności piłka ręczna też da radę. Po wycięciu i oszlifowaniu i poskładaniu, powinniśmy zobaczyć takie coś:

praska do tytoniu fajkowego

Kolejnym krokiem będzie nawiercenie w dłuższych bokach otworów na wkręty.Przy grubości boku 20 mm wkręt powinien mieć przynajmniej 40 mm długości, musi to być skręcone dość porządnie.

tobacco press cavendish

 

Skręcamy ze sobą tylko boki a w podstawie wiercimy 2 otwory na śrubki żeby to wszystko ze sobą połączyć.W tym celu wystarczą krótkie śrubki, tak żeby tylko spód nam nie “jeździł” podczas nabijania prasy tytoniem.

Gdy już wszystkie otwory mamy wywiercone, wskazanym jest aby naszą prasę zabezpieczyć przed wodą oraz innymi płynami wyciśniętymi w trakcie prasowania.Wystarczy natrzeć elementy olejem roślinnym i zostawić na kilka godzin żeby olej sobie wsiąkł.Zabieg ten należy powtarzać co kilka tygodni żeby nasz sprzęt służył nam jak najdłużej.

Pozostaje zaopatrzyć się w dobre ściski stolarskie, (te na zdjęciach mają długość 100 mm) ,trochę pergaminu oraz odpowiednio przygotowane liście i możemy prasować.

Podsumowując, powyższy opis jest tylko przykładem zrobienia mini-prasy za niewielkie pieniądze.Taka prasa do tytoniu jest całkiem wydajna i będzie służyć przez długi czas.

brown cavendish

 

(tag – Prasa do Tytoniu Fajkowego )

Jak zrobić Tytoń Fajkowy – Wstęp

Poniższy artykuł, oraz kilka kolejnych,  poświęconych będzie zagadnieniom związanym z wyrobem Tytoniu do Fajki.Postaram się podpowiedzieć Wam, jak przejść cały proces i opisać w miarę dokładnie każdy jego etap.Potraktujcie wpisy bardziej jako podpowiedź a niżeli instrukcję, poeksperymentujcie, wyciągajcie własne wnioski.

Od razu zaznaczam, że zrobienie własnego i dobrego tytoniu nie jest łatwe, zabiera to sporo czasu a przy tym trochę kosztuje.Jednakże efekt końcowy jest niesamowity i naprawdę wart ciężkiej pracy.

W tym temacie postaram się Wam podpowiedzieć min.

 • Jak wyhodować więcej liści przeznaczonych typowo do Fajki,
 • Jak zrobić prostą prasę do Tytoniu Fajkowego
 • Jak taki tytoń zrobić samemu w zaciszu domowym (będziemy robić “Black oraz Brown Cavendish”)
 • Jak zrobić naturalne aromaty dla naszego Tytoniu
 •  Jak aromatyzować nasz Tytoń Fajkowy
 • I w końcu jak to wszystko przechowywać dla potomności.

To chyba na tyle jeśli chodzi o wstęp, zapraszam do lektury…

Prasa do tytoniu fajkowego

Naturalny Ekstrakt do tytoniu

Jak zrobić tytoń fajkowy cz.1

Jak zrobić tytoń fajkowy cz.2