Przechowywanie Tytoniu

Przechowywanie Tytoniu

Niestety nie byłem w stanie dodawać postów przez pewien czas ,za co przepraszam, w końcu mam chwilę czasu więc opiszę co i jak  z przechowywaniem tytoniu.

przechowywanie tytoniu 1

Najpierw trochę ogólnej teorii:

Tytoń żeby nabrał pełnych walorów smakowychmusi dojrzeć po fermentacji.Należy zapewnić liściom odpowiednie warunki do rozwoju bakterii tlenowych jak i później- beztlenowych które to tak obrobią nasz tytoń że będzie doskonały.Zamie im to od kilku miesięcy – Tytoń papierosowy ,do kilku lat w przypadku Tytoniu fajkowego.

Ażeby  Tytoń dojrzał ,musimy zapewnić mu  odpowiednie warunki.

Wilgotność powietrza 70%, temperatura około 21C.       (70%/70F)

Najlepszym narzędziem dla utrzymania takich warunków będzie humidor wykonany z drewna cedrowego, do przechowywania cygar.

To tyle z teorii,pokażę wam jak ja to robię:

Tytoń po fermentacji wietrzę rozkładając go na siatce na zewnątrz,na jakieś 24 godz.Ważne żeby było w miarę sucho i nie padało.Przewietrzony Tytoń sortuję.

Sortowanie Tytoniu-

Więc tak ,Po zakończonej fermentacji Tytoń który przeznaczony jest na cygara i cygaretki zostawiam jaki jest czyli w liściach ,natomiast  Tytoń do codziennego palenia zostaje zmielony.

Poniżej Havana z 2012 roku.

przechowywanie tytoniu 2

Liście lądują w całości w pudełku kartonowym i są szczelnie zawinięte w folię,

tytoń przechowywanie

Folia zatrzyma parowanie wody z liści oraz ich wyschnięcie ,natomiast pudełko ochroni Tytoń przed działaniem światła – które zabija nasze dobre bakterie.

Tytoń do codziennego użytku zostaje zmielony i wymieszany.Np 70% Virginia + 30% Burley.

Mieszankę umieszczam w  słoikach  i trzymam w pudełkach razem z całymi liśćmi.

Pudełka trafiają do plastikowego pojemnika które zapewnia izolację ciepła,jak niżej:

 

Teraz pozostaje pytanie gdzie to umieścić żeby utrzymać temperaturę 21C przez cały czas?

Ja mam na szczęście że mam  ocieplany garaż więc z temperaturą nie ma problemów ale również doskonałe może być piwnica,schowek pod dachem czy miejsce pod łóżkiem w sypialni…

Tak przechowywane liście nie spleśnieją i będą sobie dojrzewać,trzeba sprawdzić od czasu do czasu żeby za bardzo nie wyschły.(Muszą się rozwijać ale nie kruszyć się,muszą być elastyczne)

Jeśli zbytnio się wysuszyły to można zrosić wodą destylowaną.

Podsumowując :

Napisałem naprawdę w skrócie to wszystko ale moim zdaniem wystarczająco by bezpiecznie przechowywać i dojrzewać  liście.

Pozdrawiam

Share:

6 comments on “Przechowywanie Tytoniu

    • Witam.
      Jak najbardziej, najlepiej zapakować hermetycznie po fermentacji (tytoń będzie sobie dojrzewał), należy zwrócić uwagę na to a żeby tytoń miał około 15-20% wilgotności. Mokry tytoń może spleśnieć.

  1. Witam. A w czym najlepiej przechowywać tytoń do codziennego użytku? Chodzi mi o to że jak sobie podsusze Golden Virginię, bo takiej z paczki nie da się palić, to jak trzymam w zamykanym pudełku to i tak po kilku dniach nachodzi lekko wilgocią. Latem nie ma tego problemu ale jest zima i w mieszkaniu jest wilgotniej. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Wystarczy włożyć osuszacz takie woreczki z granulkami są dodawane do pudelek z butami..może być ryz,kasza,tez w woreczkach z materiału znakomicie pochłaniają wilgoć z otoczenia.

    • Wystarczy powiązać we wiazki i powiesić w przewiewnym miejscu lub poukładać w pudełkach kartonowych z podrobionymi otworami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *