Przygotowania do zbiorów…

Witam Wszystkich.

W tym poście postaram się opisać kwestie i zagadnienia związane ze zbiorem liści.Jest to sprawa dyskusyjna ale ponieważ jest to mój blog, opiszę jak ja to robię.Najpierw trochę teorii:

Ogólnie przyjęte zasady mówią że:

 • Zbiory tytoniu zawsze zaczynamy od dołu rośliny i w miarę dojrzewania przesuwamy się w górę.
 • tytoń odmian komercyjnych jak Virginia, Burlej itp.uznaje sie za gotowy do zbiorów jeśli jego liście zmieniają barwę z zielonej  na żółtą,staja się lepkie i nabierają specyficznego zapachu, odchylają się od łodygi, brzegi liścia zawijają się.
 • Tytoń należy zbierać w słoneczne dni, po opadnięciu rosy.Zbyt duża wilgotność liści może spowodować pojawienie się pleśni.

Jeśli będziemy obserwować rośliny i trzymać się w/w wskazówek, spokojnie przebrniemy przez ten etap.

Tytoń cygarowy:

Tytoń przeznaczony na Cygara jak np.Havana,odmiany Fronto, zbieramy trochę wcześniej, ja osobiście zaczynam zbierać dolne partie liści po około 2-3  tygodniach od ogłowienia, następnie kolejne partie w około tygodniowych odstępach w zależności od warunków pogodowych.Liście pozostają zielone w czasie zbiorów i dlatego muszą być suszone powoli –  tzw.colour curring. 

(Więcej na ten temat suszenia świeżych liści opiszę w kolejnym poście.)

Jak to robię ja…

W przypadku Virgini czekam aż roślina częściowo  zakwitnie tj.w pełni wykształci kilka kwiatów, po czym ogławiam ją oraz usuwam wszystkie dolne liście lezące i dotykające ziemi tzw:”Sand Leaves”.Liście te nie nadają się do palenia więc przeznaczam je na kompost lub robię wywar przeciwko szkodnikom.

Od tego momentu liczę jakieś 3 – 4 tygodnie, po tym czasie jeżeli dopisuje pogoda, powinny pojawiać się oznaki dojrzałości dużych dolnych partii liści.Zdj.poniżej.

tobacco_leaves_long_seconds_on_plant

 

Osobiście uważam że najłatwiejszym sposobem sprawdzenia czy możemy zrywać liście, jest delikatne zagięcie kciukiem liścia w dół, jakieś 8-10 cm od łodygi.Jeżeli nasada zagina się i jest elastyczna to znaczy ze jeszcze nie pora, natomiast jeśli jest sztywna i pęka (powiedzmy jak seler) to znaczy że liść jest dojrzały.Zaczynam od liści znajdujących  się najniżej i staram się zostawić jak najwięcej nasady liścia co ułatwia mi proces wieszania.

przygotowanie do zbiorów

Zrywam 3 lub 4 liście od dołu i czekam około tygodnia by zerwać następne.Należy mieć na uwadze by zerwać wszystko przed wystąpieniem przymrozków które mogą uszkodzić roślinę.

Innym, prostszym sposobem jest ścięcie rośliny w całości, i powieszeniu za spód łodygi w przewiewnym, zadaszonym miejscu.Sprawdza się to w świetnie w przypadku niskich odmian tytoniu.Często trzeba sprawdzać czy nie ma zalążków pleśni i czy nie zawiązało się nam jakieś robactwo.

Ogólnie rzecz biorąc zbieranie liści tytoniu komercyjnego nie jest sprawą skomplikowaną i nie przysparza problemów,jest tyle metod ile osób które się tym zajmują. Przy zbiorach tytoniu orientalnego sprawa jest bardziej skomplikowana bo od czasu zerwania zależy smak i aromat ale o tym kiedy indziej.

W następnym poście omówię temat suszenia oraz pokażę jak krok po kroku zbudować sobie mini skrzynię do fermentacji.

Pozdrawiam serdecznie.

Share:

6 comments on “Przygotowania do zbiorów…

 1. Mam pytanko. Jest już 22.10, niedługo pierwsze przymrozki, a moje Virginia zebrane dopiero w ok 30%, reszta liści nadal zielona. Co powinienem zrobić by jak najwięcej liście zebrać, czy metoda ze ścinaniem i suszeniem całych roślin się sprawdzi w przypadku Virginii?

  • Witam
   Niestety rośliny tytoniu nie są odporne na przymrozki, aczkolwiek Virginia może wytrzymać przymrozek do -3C. Ścięcie całych roślin miało by sens gdyby udało się je umieścić w suszarni lub w jakimś ogrzewanym pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza. Osobiście proponował bym zerwanie jak największej ilości liści i rozwieszenie ich w domu – stodole-garażu lub poddaszu, bo na suszenie na zewnątrz jest już trochę za późno.

   • Dziękuję za odpowiedź. Nasuwa się jednak kolejne pytanie. Czy gdy zerwę zielone jeszcze liście, produkt końcowy będzie miał dobrą jakość? Miejsce do suszenia oczywiście się znajdzie, choćby w pokoju:)

    • Niestety liście nie będą najlepszej jakości…ze względu na nierozłożone cukry będą śmierdzieć. Fermentacja pomoże ale cudów nie zdziała. Liście będą musiały dłuuuugo poleżeć po fermentacji żeby nieprzyjemny zapach znikł. Ewentualnie liście parować kilka godzin i do prasy ze sporą ilością aromatów… jak poleży z pół roku to do fajki będzie ok.

 2. Witam mam pytanie czy liście zbiera się jak wszystkie zmienią kolor czy na raty ze np jezeli dolna część będzie żółtawa a wyższa jeszcze zielona to zbierać tą dolną i jak kolejne zmienią kolor to tez zbierać czy tak jak wcześniej napisałem jak już wszytko będzie żółte

  • Witam
   Liście zbieramy zaczynając od dołu rośliny, tzn. jak zaczną zmieniać kolor na żółty. Zbieramy kilka dojrzałych liści i czekamy tydzień lub 2 na zebranie kolejnych liści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *