Domowa Uprawa Tytoniu – nowe przepisy!

Witam w dziale Prawo a uprawa.

prawo a uprawa tytoniu

W związku ze zmianami w prawie, informujemy że zgodnie z nowymi przepisami osoba która wyhodowała Tytoń, musi zapłacić akcyzę od posiadanego suszu tytoniowego.

Do niedawna, ten obowiązek powstawał w momencie sprzedaży wyprodukowanego przez nas suszu.

W nowelizacji ustawy, ustawodawca dodał poniższy zapis:

Przedmiot opodatkowania (art. 9 b ustawy):

1. W przypadku suszu tytoniowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

nabycie lub posiadanie suszu tytoniowego przez inny podmiot niż podmiot prowadzący skład podatkowy, pośredniczący podmiot tytoniowy lub rolnika, który wyprodukował susz tytoniowy, jeżeli nie została od niego zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał jego sprzedaży. 

W związku z tym,  w sytuacji, kiedy zostanie ujawniony susz tytoniowy u osoby, która nie posiada statusu pośredniczącego podmiotu tytoniowego lub podmiotu prowadzącego skład podatkowy, może być prowadzone postępowanie w celu określenia źródła pochodzenia tego suszu tytoniowego.

 

Share:

11 comments on “Domowa Uprawa Tytoniu – nowe przepisy!

 1. Czy dobrze rozumiem? Jeśli policja znajdzie u mnie tytoń bez akcyzy to może być to podstawą do przeszukania chałupy ale jeśli się okaże że ten tytoń nie kupiłem a wyhodowałem i nie zarzucają mi jego sprzedaży to nie ma sprawy…?

  • Niestety nie jest aż tak kolorowo. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli wyhodował Pan tytoń na własny użytek, w swoim ogrodzie lub na działce – to musi Pan zapłacić akcyzę od posiadanego suszu. Czyli jak odwiedzą Pana osoby z Urzędu Celnego to na 100% dostanie Pan karę za nieopłacenie akcyzy…

   • Witam. Planowalem w nastepnym roku zasiac sobie pare nasion tytoniu na wlasny uzytek. Teraz pytanie. Gdzie oplacic akcyze, czy przed zasianiem trzeba to zglosic czy po wysuszeniu? Proszee o informacje

    • Czy taka uprawa tytoniu na potrzeby własne prowadzona zgodnie z opisem poniżej powinna zostać zgłoszona do KOWR oraz czy podlega ona opłacie?

     • Tytoń będzie służył tylko i wyłącznie na potrzeby własne, nie będzie podlegał sprzedaży, przekazywaniu komukolwiek.
     • Nie jestem rolnikiem i nie prowadzę takiej działalności.
     • Uprawa prowadzona będzie na własnej, przydomowej działce.

     W myśl art. 40ha ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1006 ze zm.) warunkiem prowadzenia przez producenta rolnego, w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, produkującego surowiec tytoniowy, zwanego dalej “producentem surowca tytoniowego”, działalności w zakresie uprawy tytoniu, produkcji lub zbytu surowca tytoniowego jest wpis do rejestru producentów surowca tytoniowego, prowadzonego przez dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i adres albo siedzibę i adres producenta rolnego, który zamierza uprawiać tytoń, produkować lub zbywać surowiec tytoniowy.
     Przepisy ustawy nie wskazują jakiegokolwiek wyłączenia od jej stosowania, np. ze względu na areał uprawy (wynoszący do 30 m²), w przypadku gdy uprawa tytoniu prowadzona będzie na przydomowej działce, na potrzeby własne, a tytoń nie będzie podlegał sprzedaży czy przekazywaniu osobom trzecim.

     W związku z powyższym, aby prowadzić uprawę tytoniu należy uzyskać wpis do rejestru producentów surowca tytoniowego. Na podstawie przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa został upoważniony
     do monitorowania i nadzoru nad uprawą tytoniu oraz produkcją i zbytem surowca tytoniowego
     (Dz. U. 2017, poz. 2216).

     Zmiany przepisów określone w art. 40 hb ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. 2017, poz. 1006 ze zm.) stanowią, iż decyzję o wpisie do rejestru producentów surowca tytoniowego wydaje dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i adres albo siedzibę i adres producenta rolnego, który zamierza uprawiać tytoń.

     W zadanym pytaniu podkreślono, iż osoba, która zamierza uprawiać tytoń we własnym zakresie nie jest rolnikiem i nie prowadzi działalności, niemniej jednak nowe przepisy wyraźnie stanowią, że warunkiem prowadzenia działalności w zakresie m.in. uprawy tytoniu jest wpis do rejestru producentów surowca tytoniowego. W tej sytuacji osoba niebędąca producentem rolnym ale zamierzająca uprawiać tytoń ma obowiązek uzyskać wpis do rejestru producentów surowca tytoniowego. Do rejestru producentów surowca tytoniowego może wpisać się osoba, która jest producentem rolnym w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, produkującego surowiec tytoniowy (Dz. U. 2016 poz.1034), czyli posiada numer (EP).
     Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy wpisywaniu producenta do rejestru producentów surowca tytoniowego nie pobiera żadnej opłaty.

     Link do artykułu: [Link deleted]

 2. Zakupiłam fermentator do tytoniu jestem mile zaskoczona! Zamówienie zostało zrealizowane bardzo szybko i w razie problemów mogę liczyć na fachowe doradztwo to miłe! Polecam!

  • Dziękujemy bardzo za miłe słowo i polecamy się na przyszłość. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt oraz zapraszamy do odwiedzenia naszego forum dyskusyjnego Forum

 3. Taki pomysł. Oddzielenie liści od rosliny jeszcze nie powoduje powstania obowiązku akcyzy. Dopiero ich wysuszenie. Na własne potrzby można zamrozić wieksza ilość a suszyc małe ilości w miarę potrzeb. Fermentować itd. Nie palę ale hoduję warzywa ekologicznie dla siebie. Wywar z tytoniu doskonale sprawdza się w ochronie warzyw. Ponad 90 % mszyc ginie po jednym oprysku. Drugi oprysk i po sprawie 99% załatwiona. A to naprawdę wystarcza. Jednak to chore prawo bo wolałbym raz na kilka lat zrobić suszu i potem go używać. Nawet nie musi byc sfermentowany. A tak znowu trzeba kombinować a jak wysusze to staje sie przestępcą i narażam na grzywnę albo nawet gorzej. No przynajmniej muszę sie tłumaczyć w sądzie a to strata czasu. Poza tym tytoń jest dobrą walutą na trudne czasy a chyba takie niestety nadchodzą. Więc wychodzi na to że jak zawsze posadzić w miejscu niewidocznym nie za duzo i szybko schować i liczyć na szczęście. Ja sobie zrobie wywar za pasteryzuje ale to o wiele bardziej kosztowne i przed mrozem trzeba chronić. Ale dziękuję za informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

36 − 31 =