Domowa Uprawa Tytoniu – nowe przepisy!

Witam w dziale Prawo a uprawa.

prawo a uprawa tytoniu

W związku ze zmianami w prawie, informujemy że zgodnie z nowymi przepisami osoba która wyhodowała Tytoń, musi zapłacić akcyzę od posiadanego suszu tytoniowego.

Do niedawna, ten obowiązek powstawał w momencie sprzedaży wyprodukowanego przez nas suszu.

W nowelizacji ustawy, ustawodawca dodał poniższy zapis:

Przedmiot opodatkowania (art. 9 b ustawy):

1. W przypadku suszu tytoniowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

nabycie lub posiadanie suszu tytoniowego przez inny podmiot niż podmiot prowadzący skład podatkowy, pośredniczący podmiot tytoniowy lub rolnika, który wyprodukował susz tytoniowy, jeżeli nie została od niego zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał jego sprzedaży. 

W związku z tym,  w sytuacji, kiedy zostanie ujawniony susz tytoniowy u osoby, która nie posiada statusu pośredniczącego podmiotu tytoniowego lub podmiotu prowadzącego skład podatkowy, może być prowadzone postępowanie w celu określenia źródła pochodzenia tego suszu tytoniowego.

 

Share:

4 comments on “Domowa Uprawa Tytoniu – nowe przepisy!

  1. Czy dobrze rozumiem? Jeśli policja znajdzie u mnie tytoń bez akcyzy to może być to podstawą do przeszukania chałupy ale jeśli się okaże że ten tytoń nie kupiłem a wyhodowałem i nie zarzucają mi jego sprzedaży to nie ma sprawy…?

    • Niestety nie jest aż tak kolorowo. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli wyhodował Pan tytoń na własny użytek, w swoim ogrodzie lub na działce – to musi Pan zapłacić akcyzę od posiadanego suszu. Czyli jak odwiedzą Pana osoby z Urzędu Celnego to na 100% dostanie Pan karę za nieopłacenie akcyzy…

  2. Zakupiłam fermentator do tytoniu jestem mile zaskoczona! Zamówienie zostało zrealizowane bardzo szybko i w razie problemów mogę liczyć na fachowe doradztwo to miłe! Polecam!

    • Dziękujemy bardzo za miłe słowo i polecamy się na przyszłość. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt oraz zapraszamy do odwiedzenia naszego forum dyskusyjnego Forum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *