Wysiew Nasion

Wysiew nasion Tytoniu.

 

wysiew nasion

1 : Przygotowanie podłoża:

Zacznij od przygotowania podłoża które będzie przeznaczone do wysiewu nasion. Jeżeli zakupiłeś  nasz kompost ,to masz problem z głowy… natomiast  jeżeli  nie to  staraj się użyć  wysokiej jakości naturalnego kompostu. Dobry kompost gwarantuje odpowiedni strat dla twoich roślin, które na tym etapie są bardzo wrażliwe i delikatne Pamiętaj, że użyty kompost musi ”żywić” twoje siewki przez cały okres kiełkowania.

Przygotowany i wilgotny kompost umieść w propagatorze lub płaskiej donicy – teraz możesz przejść do wysiewu nasion.

2: Wysiej swoje nasiona, starając się rozprowadzić je w miarę równomiernie na całej powierzchni propagatora.  Spryskaj delikatnie wodą  i w żadnym wypadku nie przykrywaj kompostem., nałóż pokrywę propagatora i odstaw siewki w ciepłe zacienione miejsce. Staraj się utrzymać temperaturę  miedzy 20-25 stopni.. Gdy nasiona zaczną kiełkować – po około 5-7 dniach przenieś całość w nasłonecznione miejsce.

Nie dopuść do przesuszenia kompostu  – staraj się utrzymać dość wysoką wilgotność w propagatorze! Od czasu do czasu zdejmij pokrywę propagatora aby zapobiec pojawieniu się pleśni.

Teraz uzbrój się w cierpliwość i daj nasionom spokojnie wykiełkować…

 

Zestawy do wysiewu nasion:

 

 

Share:

2 comments on “Wysiew Nasion

 1. Witam mam pytanie którego zacząć wysiew ? 30 kwietnia jak jest artykuł napisany czy raczej wcześniej bo szczerze mówiąc zapomniałem.

  • Cały proces uprawy tytoniu jest skomplikowany i długotrwały. Nie oznacza to jednak, że nie warto zabierać się za uprawę tej rośliny. Wręcz przeciwnie dużą trudność uprawy zrekompensuje nam delektowanie się zapachem dymu wydobywającego się z dobrej jakości tytoniu jaki otrzymamy z naszej uprawy. Dodatkowym atutem uprawy tytoniu na własną ręką jest czynnik zdrowotny. Wiele substancji toksycznych znajdujących się w dymie tytoniowym powstaje podczas przemysłowej produkcji tytoniu. Uprawiając więc tytoń w domowym ogródku pozbywamy się tym samym z dymu tytoniowego połowy tablicy Mendelejewa.

   KALENDARZ

   1. tydzień(15.04) wysiew
   Nasiona kiełkują od 6 do 8 dni
   3. tydzień(29.04)pikowanie

   Teraz siewki powinny mieć wielkość około 1-2cm.Przesadzamy je do doniczek o średnicy 20-40 cm (pikujemy).
   9. tydzień(10.06 )wysadzanie

   Rośliny powinny mieć teraz wielkość około 8-10 cm i posiadać 6-8 liści.Jeśli urosły mniejsze, to najprawdopodobniej jest winna ziemia.Powinniśmy je przesadzić w inne miejsce.
   10. tydzień(17.06) spulchnianie

   Ziemię wokół dobrze rosnących roślin spulchniamy.Rośliny słabo rosnące wyrzucamy, a braki uzupełniamy z zapasów.
   12.tydzień(1.07) drugie spulchnianie

   Ziemia musi być drugi raz spulchniona wokół roślin
   14.tydzień(15.07)

   Rośliny “strzelają” na wysokość, tzn. powinny mieć teraz wysokość około 30 cm i zacząć gwałtownie rosnąć.Ciemne gatunki tytoniu wcześniej, jasne np. Virginia później.Spulchniamy glebę trzeci raz i rośliny obsypujemy, aby wytworzyły więcej korzeni bocznych.
   16.-23.tydzień(od 29.07 do końca września)zbiory

   Zbiory trwają około 7 tygodni w odstępach 2-4 dni, od dołu do góry rośliny.Zebrane liście powinny być natychmiast powieszone do wyschnięcia.
   20. tydzień(26.sierpień) głębokie ogławianie, tzn. obcięcie rośliny tuż pod pąkiem lub kwiatem

   Pierwsze pąki się pojawiają.Havana gatunki ogławiamy przed zakwitnięciem, inne gatunki możemy ogławiać tuż po zakwitnięciu. Koniec silnego wzrostu roślin.Rośliny powinny mieć od 140 do 160 cm i rosnąć wolniej( tytoń to rośliny krótkiego dnia).Dalej zbieramy liście. Przeprowadzamy pasynkowanie, tzn. odcinamy boczne pąki, które się pojawiają po ogławianiu.
   23. tydzień(30.09)koniec zbiorów

   OD NASIENIA DO PALENIA !

   • Wow Makru dziękuje ci za tą wszechstronną rozpiskę na temat całego tzw. życia naszego tytoniu i mam jeszcze jedno pytanie czy tak koło 5-7 tygodnia należy przesadzić nasze roślinki do jakiejś większej doniczki bo ja jak pierwszy raz pikowałem to znajdowały się na paletkach, więc chyba powinienem je przesadzić do czegoś większego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *