Jak uzyskać więcej liści z jednej rośliny

Miałem nie pisać na ten temat gdyż jest to kwestia dyskusyjna, aczkolwiek informacje oraz moje skromne doświadczenia mogą się przydać „Fajczarzom” .Tak, ten wątek jest głównie przeznaczony dla osób chcących wyrabiać własny Tytoń Fajkowy, zarazem mających ograniczone miejsce na własną uprawę.Oczywiście osoby uprawiające tytoń pod papierosy, również zapraszam do zapoznania się z całym wątkiem.

Przejdźmy do rzeczy, jak wiadomo najlepsze blendy fajkowe otrzymuje się z liści zerwanych z górnych partii rośliny. Mają one min. delikatniejszą strukturę, są bardziej podatne na aromatyzowanie, mają delikatniejszy aromat etc. niż liście z dolnych części.

W sprzyjających warunkach, z jednej rośliny uzyskamy raptem kilka górnych liści (ang.Tips) i to wtedy jeżeli nie ogłowimy rośliny.Po ogłowieniu będzie ich jeszcze mniej.

1005abc

 

Żeby uzyskać więcej liści z jednej rośliny – górnych liści, musimy zadbać o rozrost górnych partii rośliny. Musimy zatem w odpowiednim momencie przyciąć roślinę, a jeżeli trzeba to przyciąć ponownie, dzięki temu powinno się wam udać wyhodować coś jak na zdjęciu poniżej.

DSC_0315

Roślinę przycinamy gdy ma około 60-80 cm wysokości czyli w 4-5 tygodniu po wysadzeniu do gruntu.Po tym zabiegu rośliny nie pasynkujemy i dajemy jej czas na wypuszczenie kilku ( 2 lub 3 )  pędów w miejscu przycięcia.Gdy pędy osiągną długość około 50 -100 cm, zaczną wypuszczać pąki kwiatowe, które to już należy oberwać.Obrywamy dopiero gdy zakwitną.Następnie, tak jak przy zwykłej uprawie , systematycznie pozbywamy się pasynek i dbamy by roślinom nie zabrakło wody.Zalecał bym tutaj również usunięcie dwóch rzędów dolnych liści.

Poniżej zdjęcie całej rośliny:

DSC_0310

 

– gotowe, wysuszone liście:

DSC_0606

Zatem, skoro mamy już liście na nasz tytoń Fajkowy, możemy zająć się przygotowaniem do obróbki sortu.Na początek trzeba będzie zrobić małą prasę żeby wycisnąć z liści co najlepsze, ale o tym w następnym wpisie.

(tag – Jak uzyskać więcej liści z jednej rośliny)

Leave a reply