Ogławianie tytoniu

Witam

Ponieważ mamy sierpień i niebawem nadejdzie czas zbiorów, postanowiłem  w pierwszej kolejności dodawać wpisy odnośnie roślin dojrzewających do zbiorów  a następnie krok po kroku postaram się opisywać kolejne etapy.

Za przykład posłużą mi zdjęcia tytoniu Golden Virginia z tegorocznej uprawy w moim ogrodzie.

Temat:                                         Ogławianie Tytoniu

Kiedy nasze rośliny wytworzyły już pąki kwiatowe, oznacza to że musimy zadecydować czy zależy nam na nasionach, czy na maksymalnym rozwoju liści. Tak więc, jeżeli chcemy mieć więcej palenia to musimy roślinę ogłowić, czyli pozbawić ją kwiatostanów. Spowoduje to że roślina pozostanie w stanie rozwoju (wegetacji) i zamiast kierować większość energii na produkcję kwiatów, przeznaczy ją na zwiększenie masy liści i odwrotnie,jeżeli zależy nam na nasionach zostawiamy kwiatostany a usuwamy część dolnych liści.

Różne odmiany tytoniu ogławia się w różnych okresach rozwoju, dla przykładu rośliny przeznaczone na tytoń do produkcji cygar ogławia się zaraz po wytworzeniu się kwiatostanów a np.z Virginią można poczekać do momentu pojawienia się pierwszych kwiatów.

Zdjęcie poniżej pokazuje tytoń Goden Virginia gotową do ogławiania,roślina ma około 100 cm wzrostu.

Po odcięciu kwiatów roślina dość szybko zacznie wypuszczać nowe  pąki które musimy systematycznie odrywać.Zabieg ten nazywa się Pasynkowaniem i jeśli chcemy wyciągnąć z rośliny maksimum, nie należy tego zabiegu pomijać.

ogławianie tytoniu

Zdjęcie poniżej przedstawia nowy kwiatostan powstały po ogłowieniu rośliny.Najlepiej odrywać lub odcinać pędy gdy będą długości około 2-3 cm.

1ogławianie tytoniu

Osobiście co roku zostawiam 2-3 rośliny których nie ogławiam, dzięki temu mam zawsze świeże nasiona na kolejny sezon.

W przypadku uprawy więcej niż jednej odmiany tytoniu, produkcja nasion jest bardziej skomplikowana ale o tym w kolejnych postach.

Pozdrawiam

(tag- ogławianie tytoniu)

Leave a reply