Papierosy smakowe zostają wycofane. To koniec mentoli w Polsce?

Papierosy mentolowe będą zakazane w całej Unii Europejskiej od 20 maja 2020 r. Tak wynika z unijnej dyrektywy przyjętej już w 2014 roku. Osoby, które palą mentole, będą musiały przerzucić się na zwykłe papierosy lub zrezygnować ze szkodliwego nałogu.

  • W 2014 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę tytoniową
  • Zgodnie z nią 20 maja 2020 roku ze sprzedaży w całej Unii Europejskiej zniknąć mają papierosy mentolowe i smakowe
  • Zdaniem ekspertów w nadchodzącym roku może powiększyć się szara strefa w handlu papierosami

Serwis Wiadomoscihandlowe.pl informuje, że w wielu dużych sklepach zaczyna już brakować papierosów mentolowych lub ograniczony jest ich asortyment. W ten sposób sprzedawcy chcą przygotować się do zakazu, który ma wejść w życie za parę miesięcy.

Unijna dyrektywa tytoniowa

Przyjęta w 2014 roku unijna dyrektywa tytoniowa z 2014 roku wprowadza wiele zmian w obrocie papierosami i wyrobami tytoniowymi.

Celem dyrektywy jest działanie na rzecz poprawy zdrowia. Unii zależy m.in. na zmniejszeniu liczby nałogowych palaczy. W wyniku przyjęcia dyrektywy tytoniowej na opakowaniach papierosów w przeszłości musiały już pojawić się zdjęcia informujące o szkodliwych skutkach nałogu.

Jednym z zapisów jest właśnie zakaz sprzedaży papierosów o „aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”. Czy jest ten aromat charakterystyczny? Tak opisywany jest w dyrektywie Parlamentu Europejskiego:

„Aromat charakterystyczny” oznacza wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, w tym zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, alkoholu, słodyczy, mentolu lub wanilii, który jest zauważalny przed spożyciem wyrobu tytoniowego lub w trakcie spożywania.

Alternatywą dla wycofywanych papierosów mentolowych mogą być nowatorskie wyroby tytoniowe, czyli urządzenia podgrzewające tytoń, takie jak np. IQOS.

Polska zaskarżyła dyrektywę – bezskutecznie

Po przyjęciu dyrektywy polski rząd postanowił ją zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wskazywano na poważne konsekwencje gospodarcze i społeczne dla naszego kraju. Polska jest jednym z największych producentów tytoniu w Europie. Przoduje też w produkcji papierosów mentolowych, a także cienkich.

Polska zaznaczała wtedy, że zakaz sprzedaży papierosów mentolowych nie przyczyni się do poprawy funkcjonowania rynku wewnętrznego, a wręcz przeciwnie – stworzy dodatkowe bariery. Zdaniem polskiego rządu koszty wprowadzenia zakazu w życie będą wyższe niż korzyści.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w 2016 roku odrzucił jednak skargę Polski dotyczącą zaostrzenia dyrektywy tytoniowej. Sędziowie uznali słuszność przepisów między innymi zakazujących sprzedaży papierosów z dodatkami smakowymi.

Trybunał uznał, że mniej rygorystyczne środki, które proponowała Polska (m.in. umieszczenie na etykiecie ostrzeżenia wskazującego na szkodliwość aromatyzowanych papierosów czy wprowadzenie ograniczenia wiekowego na zakup wyrobów tytoniowych) nie są wystarczające, by obniżyć atrakcyjność tego typu produktów, dlatego konieczne jest wprowadzenie zakazu.

Papierosy w Polsce

Na początku grudnia Polski Instytut Ekonomiczny zaznaczał, że Polska jest 3. w świecie i 2. w Europie eksporterem wyrobów branży tytoniowej. Należymy też do największych producentów tytoniu w UE, obok Włoch, Bułgarii, Grecji i Hiszpanii.

Analitycy PIE dodali, że w 2019 r. wartość eksportu z Polski produktów tego sektora przekroczy 4,1 mld euro, a importu – 1 mld euro.

Głównymi odbiorcami były w 2018 r. państwa Unii Europejskiej. „Najwięcej zakupili Niemcy (754,5 mln euro), Holendrzy (452 mln euro), Włosi (361,5 mln euro), Brytyjczycy (243,7 mln euro), Belgowie (225,2 mln euro), Hiszpanie (164,2 mln euro) i Czesi (154 mln euro)” – czytamy w raporcie PIE. Tytoń i wyroby tytoniowe z Polski eksportowane były również na rynki pozaeuropejskie, w tym m.in. do Algierii, Australii, ZEA, Izraela, Kanady, Libanu, Kuwejtu, Jordanii, Egiptu, Singapuru, Tunezji i Meksyku.

Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, „wycofanie z produkcji i handlu papierosów mentolowych, których jesteśmy znaczącym producentem prawdopodobnie wpłynie negatywnie na eksport polskiej branży tytoniow

Według Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego papierosy mentolowe stanowią aż 27 proc. całego naszego rynku.

„Racjonalne wydają się więc obawy, że jednoczesne wyeliminowanie znacznej części rynku i wzrosty cen determinowane podwyżką podatku akcyzowego, mogą skierować konsumentów ku szarej strefie. Na pewno negatywnie odbiłoby się to na kondycji budżetu państwa oraz branży będącej jednym z głównych źródeł wpływów podatkowych” – ostrzegała organizacja w maju 2019 roku.

Andrzej Lewandowski, dyrektor ds. Korporacyjnych i Komunikacji w JTI Polska, zaznaczał ostatnio w kontekście podwyżki akcyzy, że „wyzwaniem dla branży będzie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych od maja 2020 r., które stanowią niemal jedną trzecią polskiego rynku. Obawiamy się możliwego wzrostu przemytu ze Wschodu, co na pewno zdestabilizowałoby legalną sprzedaż i wpły

źródło Onet

Leave a reply