Pierwsze Przesadzanie

Witam

Mamy początek Maja wiec nadszedł czas na pierwsze przesadzanie roślin…

repotting tobacco

Od pikowania minęło już kilka tygodni i rośliny ładnie rosną ,jednak do wsadzenia do gruntu pozostało 3-4 tygodnie.Jeżeli zauważymy że nasze rośliny mają ciasno to trzeba je przesadzić.

Naszym celem jest uzyskanie zdrowych i dorodnych roślin ,warto poświęcić temu tematowi trochę czasu.Teoretycznie rzecz biorąc można by ten proces pominąć jeżeli pikujemy bezpośrednio do dużych doniczek/pojemników.

Co daje nam przesadzanie do większych doniczek?

Spowoduje to rozrośnięcie się i szybszy rozwój systemu korzeniowego,dzięki temu podczas wysadzania do gruntu ,zminimalizujemy stres dla rośliny.Roślina łatwiej się zaadoptuje i nie zatrzyma fazy wzrostu.Drugą ważną kwestią jest to ,że przesadzone rośliny możemy trzymać dłużej w domu czy szklarni, aż znikną przymrozki i będziemy pewni że możemy wysadzać na zewnątrz.

Kiedy przesadzać do większych doniczek?

Roślina Tytoniu rozwija ogromny układ korzeniowy  i potrzebuje duuużo miejsca do prawidłowego wzrostu.Należy obserwować doniczki od spodu…Gdy zauważymy że korzenie wychodzą przez dziurki odpływowe to czas najwyższy.

przesadzanie tytoniu

Bardzo ważnym jest żeby nie trzymać roślin w ciasnych doniczkach!!!Wyrosną karłowate i będzie obciach:/

Jak przesadzać?

Najpierw glebę w której są nasze roślinki musimy dobrze przelać wodą. Pozwoli to na łatwe wydobycie jej z pojemnika.Po przelaniu należy odczekać kilka minut ażeby nadmiar wody sobie odpłynął.

W między czasie zabieramy się do przygotowania gleby.Do pojemnika wsypujemy  kompost i nie za mocno zwilżamy czystą wodą.Wszystko dobrze mieszamy i  napełniamy docelowe doniczki do 2/3 wysokości.

Paluchami robimy zagłębienia rozsuwając ziemię na boki,tak ażeby wyjęta wraz z ziemią roślina luźno weszła na wysokość liścieni.Dosypujemy ziemi po krawędź doniczki i gotowe.

tobacco in pots

Uwaga! Nie podlewamy roślin zaraz po przesadzeniu.Zawarty w wodzie chlor czy inne “ulepszacze” mogą uszkodzić podrażnione korzenie.

 

Nie pozostaje nic jak zacząć przygotowania do wysadzenia do gruntu…pora przekopać ogródek i rozsypać kompost żeby za 3 tygodnie podłoże było gotowe…

 

Leave a reply