Pikowanie Tytoniu

Witam

Żeby zapewnić prawidłowy rozwój naszym małym siewkom musimy je przenieść do pojedynczych doniczek w odpowiedniej fazie wzrostu.(Pikowanie tytoniu).Pikując  wybierzemy najsilniejsze i najzdrowsze siewki które przeznaczymy do dalszej uprawy.

pikowanie tytoniu

Kiedy pikować…???

Odpowiednim momentem będzie, kiedy siewki zaczną wypuszczać drugą parę liści właściwych,nie liczymy pierwszych liści od dołu rośliny (tzw.liścienie). Siewki powinny mieć długość około 2-3 cm nad ziemią.W zależności od odmiany ,od wysiania do pikowania liczymy 3-4 tygodnie.

Na zdjęciu poniżej siewki mające dokładnie 24 dni od wysiania.

tobacco seedlings

W przypadku gdy wysiało się nam zbyt dużo nasion i robi się roślinkom ciasno musimy usuwać na bieżąco te najmniejsze zostawiając więcej miejsca na większe i zdrowsze siewki.

Zacznijmy od tego co będzie potrzebne:

  • Pojedyncze doniczki lub tacki do pikowania (na zdjęciach)
  • Pęseta
  • Ziemia uniwersalna np. do uprawy pomidorów, lub ta która została z wysiewu.
  • Woda ,najlepiej odstana.
  • Rękawiczki żeby się zbytnio nie pobabrać.
  • Szpikulec do pikowania lub coś czym zrobimy dziurkę w ziemi.
  • 2 Piwa

Teraz po kolei napełniamy doniczki (tacki) ziemią i dobrze przelewamy wodą ,czekamy kilka minut aż nadmiar wody wycieknie i ziemia “siądzie” i stanie się bardziej zbita,ważnym jest żeby ziemię podlać przed pikowaniem a nie po przełożeniu siewek.

Tackę z siewkami również przelewamy wodą ,która to zmiękczy ziemię.Będzie  nam łatwiej wyciągnąć siewki i zmniejszy się ryzyko ich uszkodzenia.

Następnie szpikulcem robimy dziurki w ziemi na taką głębokość a żeby zmieścił się cały korzonek z łodygą aż po liścienie.

Delikatnie przy użyciu pęsety wyciągamy największe siewki i wkładamy do otworów w ziemi na wysokość liścieni. (Czym więcej ziemi zostanie na korzonku tym lepiej).Delikatnie zasypujemy korzonek.

Wuala’ …mamy przepikowane rośliny!

tobacco growing

Jeszcze więcej przepikowanych roślin:

repotting tobacco

Teraz pozostaje tylko zapewnić roślinom przyzwoite warunki do wzrostu,na szczęście nie są zbyt wymagające i wystarczy podlać od czasu do czasu,wystawić w nasłonecznione miejsce oraz utrzymywać temperaturę pokojową około 18-20 C.

Prawie bym zapomniał: nie wyrzucajcie tacek na których wysialiście nasiona bo w razie gdyby po pikowaniu jakieś padły to zawsze możecie uzupełnić.

To chyba na tyle,piszcie jeżeli coś pominąłem lub macie pytania.Gorąco Zapraszam na Forum.Następnym etapem będzie przesadzanie do większych doniczek ,w jakim celu i co nam to da ,napiszę w kolejnym poście.

Ps : Kto jeszcze nie utopił Marzanny niech się pospieszy bo  potrzeba nam Wiosny!

Pozdrawiam

Leave a reply