Prasa do Tytoniu Fajkowego

W tym wątku zajmiemy się budową małej prasy potrzebnej do sprasowania naszych liści.Jest to rzecz niezbędna dla całego procesu produkcji  zwanego „Cavendish” , który to posłuży nam jako przykład.  W kolejnych artykułach napiszę więcej na ten temat, dziś skupmy się na prasie.

prasa do tytoniu fajkowego

Dlaczego Tytoń Fajkowy poddaje się prasowaniu?

Głównie po to ażeby uzyskać jednolite połączenie aromatów.Pod wpływem ciśnienia związki aromatyczne mają zwiększoną tendencję do łączenia się przez co możemy wydobyć pełną głębię smaku i aromatu.

Z czego taką prasę wykonać?

Najlepszym materiałem będzie twarde,lite drewno ( Dąb,Buk,Klon,Mahoń, etc.) Odradzam płyty wiórowe,sklejki,płyty OSB i inne klejone, drewnopodobne rzeczy, bo pod wpływem wilgoci szybko się rozpadną.

Według mnie, dobrą bazą do wykonania małej prasy jest …deska kuchenna o grubości około 20 mm.Oczywiście jeżeli macie dostęp do obrobionego drewna to jeszcze lepiej, moja deska posłuży tylko jako przykład.

Przejdźmy zatem to pracy.

Najpierw wskazanym jest wszystko sobie rozrysować.Deska na zdjęciu poniżej ma wymiary 35 cm x 24 cm.Potrzebne nam będą 4 boki, spód oraz góra która posłuży jako tłok w naszej prasie.

tobacco press

Następnie trzeba to wszystko jakoś sensownie wyciąć, zwracając uwagę ażeby każde cięcie było prostopadłe do płaszczyzny.Najlepiej udać się z tym do jakiegoś stolarza i za przysłowiowe „piwo” ktoś nam to ładnie przytnie, w ostateczności piłka ręczna też da radę. Po wycięciu i oszlifowaniu i poskładaniu, powinniśmy zobaczyć takie coś:

praska do tytoniu fajkowego

Kolejnym krokiem będzie nawiercenie w dłuższych bokach otworów na wkręty.Przy grubości boku 20 mm wkręt powinien mieć przynajmniej 40 mm długości, musi to być skręcone dość porządnie.

tobacco press cavendish

 

Skręcamy ze sobą tylko boki a w podstawie wiercimy 2 otwory na śrubki żeby to wszystko ze sobą połączyć.W tym celu wystarczą krótkie śrubki, tak żeby tylko spód nam nie „jeździł” podczas nabijania prasy tytoniem.

Gdy już wszystkie otwory mamy wywiercone, wskazanym jest aby naszą prasę zabezpieczyć przed wodą oraz innymi płynami wyciśniętymi w trakcie prasowania.Wystarczy natrzeć elementy olejem roślinnym i zostawić na kilka godzin żeby olej sobie wsiąkł.Zabieg ten należy powtarzać co kilka tygodni żeby nasz sprzęt służył nam jak najdłużej.

Pozostaje zaopatrzyć się w dobre ściski stolarskie, (te na zdjęciach mają długość 100 mm) ,trochę pergaminu oraz odpowiednio przygotowane liście i możemy prasować.

Podsumowując, powyższy opis jest tylko przykładem zrobienia mini-prasy za niewielkie pieniądze.Taka prasa do tytoniu jest całkiem wydajna i będzie służyć przez długi czas.

brown cavendish

 

(tag – Prasa do Tytoniu Fajkowego )

Leave a reply