Witam
Dziś mamy 25 maj, pogoda praktycznie nam się wyklarowała i nie powinny już nam grozić przymrozki,czas się zabrać za przesadzanie do gruntu.
Poniżej znajdziecie kilka podstawowych wskazówek na ten temat które jak myślę, przydadzą się szczególnie osobom uprawiającym Tytoń pierwszy raz.
Tak więc po kolei:
- Wybór miejsca pod plantację
Rośliny Tytoniu potrzebują słońca oraz ciepła do prawidłowego wzrostu,starajmy się zatem w miarę możliwości wybierać miejsca na południowej stronie działki/ogrodu.Wysokie nasłonecznienie ma wpływ min. na kolor (tytoń będzie jaśniejszy),smak będzie łagodniejszy szczególnie jeżeli chodzi o Tytoń papierosowy.Takie położenie działać będzie również jako naturalny środek przeciwdziałania chorobom,gdyż nasłonecznienie oraz przewiewność ułatwi szybkie osuszanie liści po rosie czy deszczu zapobiegając rozwojowi grzybów,bakterii i wirusów które najlepiej rozwijają się w środowisku wilgotnym.
- Przygotowanie pola pod uprawę
Jak przygotować przykładową mieszankę ziemi pod uprawę opisałem w poprzednim poście (tutaj).Teraz trochę o przygotowaniu działki.Osobiście przygotowanie miejsca pod uprawę zaczynam zaraz po zbiorach.Na ziemię zostaje rozsypany kompost z przydomowego kompostownika,następnie spulchniam ziemię mieszając ją z kompostem.Przez zimę kompost użyźni glebę w naturalny sposób.Na wiosnę,zaraz jak tylko można zacząć pracę w ogrodzie, spulchniam glebę na głębokość około 30 – 40 cm.
Przed wysadzeniem do gruntu ponownie spulchniam glebę przy okazji pozbywam się wszystkich chwastów oraz większych kamieni.Zostawiam na dzień żeby ziemia „siadła”.W miejscach gdzie będą rośliny ziemię zastępuję wcześniej przygotowaną mieszanką a powierzchni rozkładam czarną włókninę która zapobiega rozprzestrzenianiu się chwastów.
- PrzesadzanieSamo przesadzanie jest raczej łatwe i nie powinniśmy napotkać tutaj żadnych problemów,niemniej jednak pamiętajmy że rośliny są delikatne w tej fazie wzrostu i łatwo je uszkodzić.Rośliny przesadzamy wieczorem (nigdy w pełnym słońcu) ,przed przystąpieniem do przesadzania obficie przelewamy ziemię w doniczkach wodą, co ułatwi wyjęcie rośliny z doniczki (nie otrząsamy korzeni z ziemi), wkładamy rośliny w dołki w odstępach około 50 cm delikatnie obsypując ziemią na około.Jeżeli uszkodziliśmy dolne liście to spokojnie można je usunąć.Niektóre rośliny przez jakiś czas mogą potrzebować podpórek.
Nie podlewamy roślin zaraz po przesadzeniu,robimy to na drugi lub trzeci dzień w zależności od pogody.
Jeżeli chodzi o uprawę w donicach to powiem tylko że jest to moja pierwsza uprawa więc dopiero z czasem zobaczymy efekty.Wybrałem donice/pojemniki o pojemności 25 L z szerokim dnem.Nie używał bym donic zwężających się na dole bo mogą być mało stabilne przy wietrznej pogodzie.
Teraz najważniejsze:
Nie zapomnijcie zabezpieczyć roślin przed ślimakami!!!
Tak się składa że te bardzo niewdzięczne stworzenia potrafią zniszczyć całą uprawę w kilka dni.Po przesadzeniu warto zaglądać dość często do naszych roślin czy ich coś nie podjada.
Tutaj prośba – jeżeli ktoś z Was zna naturalne sposoby żeby zabezpieczyć uprawę przed ślimakami prosił bym o podzielenie się informacjami na Forum
Pozdrawiam
Najnowsze komentarze