Suszenie Liści Tytoniu (Air Curring)

Witam Serdecznie wszystkich i zapraszam do przeczytania poniższego wpisu, który pomoże Wam przebrnąć  przez dość skomplikowany proces suszenia a później fermentacji liści tytoniu.

——————————————————————————————————–

suszenie liści tytoniu
Suszenie liści tytoniu (z ang. Colour Curing) wymaga od nas przede wszystkim cierpliwości.Samo tylko suszenie (w zależności od metody) zajmuje od kilku dni do kilku tygodni ale zapewniam że warto poczekać, by później móc cieszyć się pełnym aromatem i smakiem tytoniu z naszej uprawy.

Nie polecam i wręcz kategorycznie odradzam szybkiego suszenia liści tytoniu w piekarnikach czy kuchenkach mikrofalowych!Nawet po późniejszej fermentacji smak będzie daleki od zamierzonego.

Na początek trochę teorii z internetu:

Istnieją cztery główne metody suszenia:

Suszenie powietrzem (Air-Curing)
Tytoń suszony powietrzem, np. Burley, wiesza się w nieogrzewanych i dobrze wentylowanych wiatach, by suszył się w sposób naturalny aż do chwili, gdy liść zmieni kolor na jasnobrązowy lub brązowy. Pod koniec całego procesu liść już nie zawiera cukru.

Suszenie ogniowo-rurowe (Flue cure)
Polega na dość szybkim wysuszeniu liści,w momencie gdy już zmieniły kolor na żółty/żółto-pomarańczowy, ale jeszcze nie brązowy. Ciepło dostarczane jest do suszarni za pomocą rur ze znajdującego się na zewnątrz pieca. Przypomina to system centralnego ogrzewania w blokach. W kontrolowanym procesie suszenia tytoń nie zmienia znacząco koloru. W liściach pozostaje duża zawartość cukru. W taki właśnie sposób suszy się odmianę Virginia.

Suszenie na słońcu (Sun-Curing)
Liście najczęściej nawleka się na druty lub sznurki i wystawia na działanie słońca przez okres od 12 do 30 dni. Bezpośrednie oddziaływanie ciepła słonecznego utrwala w liściach kolor od żółtego po brunatny i sprawia, że zawartość cukru znacząco spada. Tytoń Orientalny jest najbardziej znaną rodziną wśród tytoni suszonych na słońcu.

Suszenie w dymie (Fire-Curing)
Opiera się na tej samej zasadzie co produkcja wędzonej szynki. Dym stosowany w suszarni pochodzi z drzewa liściastego (najlepiej owocowego). Liście, schnąc, nabierają wędzonego zapachu. Taki sposób suszenia stosuje się do mieszanek fajkowych lub cygar.

———————————————————————————————————

Poniżej przedstawiam jeden ze sposobów  suszenia którego ja używam i doskonale się sprawdza.

Pamiętaj o rękawiczkach ochronnych podczas zbierania i czyszczenia liści!Zawierają dużą ilość nikotyny która łatwo wchłania się przez skórę i może dojść do zatrucia organizmu!

Tak więc, po zerwaniu liści trzeba je oczyścić z wszelakich zabrudzeń, od piachu przez martwe owady po ptasie kupy.Ja do tego używam miękkiego pędzla i po prostu delikatnie i dokładnie zmiatam wszystko co się przylepiło.Można również delikatnie opłukać liście pod bieżącą zimną wodą jeśli są bardzo zabrudzone.Zabiera to trochę czasu ale ponieważ nie uprawiam tytoniu na skalę przemysłową warto o to zadbać by mieć dla siebie czyściutkie palenie.

Po oczyszczeniu, najprostszym sposobem jest nawleczenie  liści na sznur lub miękki drut który później rozciągam jak sznurek na pranie.Robię odstęp między liśćmi jakieś 2-3 cm dla swobodnego przepływu powietrza,oraz upewniam się czy nie dotykają ścian czy innych przedmiotów.

Wieszam to wszystko w chłodnym,zaciemnionym i osłoniętym od deszczu miejscu o wilgotności powietrza około 60-80% np. garaż lub spiżarnia.Można oczywiście suszyć tytoń na zewnątrz.Wrzesień jest idealnym miesiącem, dni są chłodniejsze a w nocy wzrasta wilgotność powietrza.Pamiętać tylko należy o osłonie przed deszczem.

suszenie liści

———————————————————————————————————-

Zbyt niska wilgotność powietrza – liście wyschną zielone,zbyt wysoka wilgotność spowoduje pojawienie się pleśni.

———————————————————————————————————-

Sprawdzam wszystko od czasu do czasu czy nie pojawia się pleśń,jeśli się pojawi trzeba usunąć porażone liście a resztę przenieść w  miejsce o niższej wilgotności.Pleśń rozprzestrzenia się błyskawicznie i jeśli nie usuniemy porażonych liści to skończymy proces suszenia – kompostem.

W niedługim czasie liście zaczną zmieniać kolor  np: Virginia od  cytrynowego po mahoniowy,odmiany przeznaczone na cygara z zielonej barwy przeważnie przechodzą w brązową,nie jest to jednak reguła i wszystko zależy od danej odmiany oraz warunków w jakich suszymy.

colour curring

Po kilku lub kilkunastu dniach  gdy nasze liście w pełni zmienią barwę z zielonej ,nabiorą lekkiego zapachu Tytoniu,będą suche i poskręcane, główna żyła będzie trzaskać przy złamaniu to możemy proces suszenia uznać za ukończony.

 

————————————————————————————————————————–

————————————————————————————————————————–

Kilka sprawdzonych wskazówek odnośnie suszenia:

  • Co zrobić gdy liście zbyt szybko wysychają?

Jeśli nie mamy odpowiednich warunków i musimy przeprowadzić suszenie np. w mieszkaniu gdzie jest niska wilgotność powietrza, lub jeśli widzimy że liście wysychają zielone, wystarczy ściągnąć je do siebie i od góry nałożyć worek foliowy czy reklamówkę jak na zdjęciu.

reklamówka

 Worek naciągamy na całość a spód pozostawiamy otwarty dla cyrkulacji powietrza.Zatrzymamy w ten sposób zbyt szybkie parowanie wody z liści.

Od czasu do czasu sprawdzamy czy nie pojawia się pleśń i czy proces zmiany koloru przebiega prawidłowo.Gdy widzimy że wszystkie liście zmieniły barwę i nie ma już zielonych, można zdjąć folię i pozwolić liściom doschnąć.

—————————————————————————————————————

  • Co zrobić gdy liście wyschły za szybko, są zielone, kruche i łamliwe?

Zielone liście zawierają nierozłożony chlorofil, palenie ich nie jest niczym przyjemnym.Jest kilka możliwości żeby takie liście uratować.

  • Jeśli tylko część liścia jest zielona, powiedzmy do 20%, nie ma się co przejmować bo w trakcie fermentacji zmieni kolor w ciemny brąz i będzie w porządku.
  • Jeśli mamy około 50% zielonego i suchego jak pieprz liścia, potrzeba będzie użyć zamykanego plastikowego pojemnika lub pudła, na spód wkładamy wilgotny ręcznik a na ręcznik kładziemy liście.Zostawiamy je tak na 24 godziny żeby wchłonęły wilgoć. Spryskiwanie wodą nie da piorunującego efektu bo woda z liści spłynie a w miejscach gdzie zatrzymają się kropelki wody zaraz zawiąże się pleśń.
    Gdy liście już będą wilgotne, nakładamy na nie przezroczystą folię jak na zdjęciu powyżej,  i wystawiamy prosto na słońce.
    Na noc ponownie wkładamy do pojemnika z ręcznikiem.Tak przez kilka dni aż liście zmienią kolor i będą nadawały się do fermentacji.
  • Jeśli nasze liście w całości wyschły zielone, możemy je sobie wyrzucić,przerobić na kompost,lub…jeśli robimy cygara, użyć jako wrapper, jak w przypadku cygar “Candela”

 

zielony-wrapper

———————————————————————————————————–

Podsumowując,suszenie wcale nie jest takie proste jak mogło by się wydawać.Kolejny raz widzimy że uprawa Tytoniu jest wymagająca i czasochłonna, jednak nadaje to uroku całemu procesowi.

W następnym poście opiszę inny proces suszenia który możemy przeprowadzić w zaciszu domowym, znacznie krótszy, dający świetne efekty ale trochę bardziej skomplikowany.

Pozdrawiam

o

Leave a reply