Zbiory Nasion Tytoniu

Witam wszystkich użytkowników.

Pytacie na Forum kiedy i jak zbierać nasiona, ten krótki wpis podpowie Wam jak się do tego zabrać oraz na które rzeczy należy zwrócić szczególną uwagę.

tobacco seeds

Zacznę od najważniejszego pytania, czyli po czym poznać że nasionka są gotowe do zbiorów?

Najprostszym i chyba najpewniejszym sposobem żeby co do tego mieć pewność, jest obserwacja pąków w których znajdują się nasiona.Po zapyleniu zaczynają „puchnąć” a płatek z całą zawartością pręcików,pylników etc. sobie usycha i odpada.Zapylone pąki, gdy są jeszcze całe zielone, łatwo rozpoznać po brązowym koniuszku.

W pąkach nasionka sobie dojrzewają przez kilka tygodni a sam pąk zmienia kolor przez jasno aż po ciemno brązowy.

nasiona tytoniu

Najlepszym momentem na zbiory nasion jest chwila w której szypułka (czyli to co łączy pąk z łodygą) zmieni kolor na brązowy,wygląda jakby uschła, i bardzo dobrze się składa bo już nie będzie do niczego potrzebna.

Gdy już nasze szypułki zmieniły kolor, przechodzimy do następnego kroku, czyli nożyczkami odcinamy pąk przy samej dupce i wrzucamy do papierowej torebki lub koperty (broń Boże foliowej) i umieszczamy w suchym i ciemnym miejscu.

Bardzo ważnym jest ażeby sobie powoli doschły tzn.nie trzymamy ich na grzejnikach,nie wkładamy do mikrofalówek czy piekarników etc.bo będzie kiepsko z kiełkowaniem.Papier sam wyciągnie nadmiar wilgoci.Od czasu do czasu wskazanym jest pogrzebać w torebkach i sprawdzić czy coś gdzieś nie pleśnieje.Po kilkunastu dniach pąki powinny być już suche jak pieprz i wtedy możemy je sobie wytrzepać z nasion.Te które same się nie otworzyły należy delikatnie wspomóc paluchami.

nasiona tytoniu 1

Wuala, mamy swoje nasiona na przyszły sezon…

Przechowujemy nasze skarby w papierowym opakowaniu,najlepiej zamknięte wraz z opakowaniem w słoiczku a jeszcze lepiej jeśli słoiczek umieścimy w ciemnym miejscu,tak mogą sobie siedzieć kilka lat i myszy nie zjedzą.

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz, ażeby nie zwlekać ze zbiorem nasion zbyt długo, są mało odporne na pleśń a poza tym mogą się pootwierać na roślinie i wiatr nam większość wytrzepie…

 

 

Leave a reply