Ziemia Pod Uprawę – przygotowanie

Witam

Druga połowa maja za nami ,rośliny robią się coraz większe,pogoda wydaje się   być już w miarę stabilna więc czas przenieść naszą uprawę na zewnątrz.

Dziś zajmiemy się przygotowaniem podłoża pod nasze roślinki…

ziemia pod uprawę tytoniu

Mogło by się wydawać że wsadzimy tytoń byle gdzie i urośnie na 3 metry… niestety tak łatwo nie będzie.Tytoń jak już wcześniej wspominałem jest rośliną wymagającą i jeżeli zapewnimy roślinom odpowiednie warunki to na pewno się odwdzięczy.Poniżej przedstawię Wam najważniejsze zagadnienia związane z przygotowaniem gleby i zapraszam do zapoznania się z nimi.Przyda wam się to nie tylko do uprawy tytoniu ale również innych warzyw czy owoców.

Tak więc zacznę od wyjaśniania jakie zadanie ma spełniać podłoże.

1.Musi odżywiać nasze rośliny

2.Utrzymywać wilgoć

3.Sprawnie odprowadzać nadmiar wody (Tytoń lubi mieć wilgotno nie mokro)

4.Wspomagać rozwój korzeni

Niestety nie każdy w ogrodzie ma glebę spełniająca wszystkie w/w warunki (np.ja) co za tym idzie powinniśmy w miarę możliwości takie warunki roślinom zapewnić.

Poniżej przedstawiam mój sprawdzony sposób na zrobienie dobrej mieszanki pod uprawę  Tytoniu.

preparing soil for tobacco

Przejdźmy zatem do rzeczy:

Potrzebny nam będzie kompost który będzie odżywiał nasze rośliny praktycznie aż do momentu zakwitnięcia.Kompost będzie stanowił 50% mieszanki.Proponuję używać kompostu przeznaczonego do uprawy warzyw takich jak pomidory,ogórki,papryka,ziemniaki, dlatego że tytoń tak samo jak wcześniej wymienione warzywa pochodzi z tej samej rodziny „Psiankowatych” Przy zakupie ważnym jest aby sprawdzić PH tego kompostu.Niżej napiszę dlaczego.

Drugim składnikiem mieszanki jest zwykła ziemia którą znajdziecie w ogrodzie lub gdzieś za domem.Stanowi ona 25% mieszanki,dobrze gdyby to była ziemia o lepkiej,zbitej gramaturze,kleista.Zdjęcie poniżej:

tobacco soil

Zapewni ona utrzymanie wilgoci mieszanki.Po wsadzeniu roślin do gruntu tą właśnie ziemią przysypuję mieszankę,robię coś na rodzaj skorupy lub izolacji,dzięki temu woda w glebie wolniej paruje i utrzymuje optymalną wilgotność przez długi czas bez podlewania.

Trzecim składnikiem mieszanki jest piasek który stanowi kolejne 25% mieszanki i sprawia że nadmiar wody jest szybko odprowadzany,podłoże nie jest zbite,korzenie łatwiej się rozrastają a jeżeli sadzimy tytoń w donicach to piasek nam je obciąży.Więcej na ten temat napiszę przy wsadzaniu do gruntu.

W momencie gdy już mamy wszystkie składniki dokładnie mieszamy całość  i aktywujemy mieszankę polewając wodą.Przykrywamy wszystko folią i zostawiamy na minimum 3 dni od czasu do czasu mieszając.

Po podlaniu, mieszanka zacznie wytwarzać własną florę bakteryjną oraz uwalniać minerały.Po około 3 dniach gdy przesadzimy rośliny,podłoże wytworzy  już wystarczająco dużo „pożywienia”. Zmniejszy to stres dla rośliny jak również przyspieszy zaaklimatyzowanie się.

Kolejnym ważnym, wręcz kluczowym punktem jest odczyn PH gleby. Tytoń lubi glebę lekko kwaśną PH 5.5-6.5 (Dla tych którzy mogą nie wiedzieć neutralny odczyn PH to 7.0.Powyżej mamy odczyn zasadowy a poniżej kwaśny)

Kupując kompost w sklepie szukajcie informacji ile PH ma dany kompost.Jest to bardzo ważne.

Złe PH gleby może przysporzyć nam wielu problemów,np.rośliny przestaną pobierać potrzebne im minerały,my będziemy myśleć że czegoś im brakuje i będziemy je nawozić praktycznie pogarszając sprawę.W skrajnych przypadkach roślina może nawet nie pobierać wody pomimo że ją podlewamy codziennie.

Moim zdaniem nawet tani miernik PH jest podstawowym narzędziem w ogrodzie i może zaoszczędzić nam wiele zmartwień!

Uwaga! Nie sugerujcie się tym miernikiem (akurat taki miałem pod ręką).Jak napisał w komentarzu kolega „miki” , lepiej zainwestować w miernik z płynem heliega.

To chyba na tyle,zdjęcie poniżej pokazuje PH mojej mieszanki które wynosi około 6.

soil moisture

Zgodnie z planem w sobotę 25/05 akcja przesadzanie.

Leave a reply