Wzrost Roślin – 10 Tydzień

Lato w pełni, pogoda dopisuje, lipiec za pasem – pora na małą aktualizację.

Głównym tematem tego wpisu będzie dojrzewanie roślin.Zbiory niedługo więc warto ten temat przerobić.

Jak zauważycie na poniższych zdjęciach, niektóre odmiany dojrzewają wcześniej od pozostałych.Głównie, mowa tutaj o odmianach orientalnych.Praktycznie w tydzień po zakwitnięciu dolne liście zaczęły zmieniać kolor i na dzień dzisiejszy to już niewiele brakuje im do pierwszych zbiorów.Moim zdaniem pozytywną rolę odegrała tutaj piękna i słoneczna pogoda.

tytoń

Dużym zaskoczeniem dla mnie okazała się odmiana „Monte Calme Yellow”, (zdj.poniżej).Jest to jedna z odmian Burleya, jednakże zaczęła dojrzewać znacznie szybciej niż sam Burley który stoi obok.Obawiałem się że może być to spowodowane niedoborem Azotu ale jak się okazuje ta odmiana tak ma.

To zdjęcie, według mnie ilustruje najlepszy moment w którym możemy przystąpić do zbiorów.Roślina jest w połowie żółta ale dolne liście nie są opadnięte i włóczą się po ziemi.

monte calme tobacco

Grzechem było by zwlekanie ze zbiorem pierwszych liści ponieważ bardziej dojrzałe już nie będą a mogą zostać uszkodzone chociaż by przez burze czy gradobicie (niezwykle modne w ostatnim czasie)

Praktycznie to tylko od nas samych i od naszego doświadczenia zależy kiedy przystąpić do zbiorów.Jedni mówią że lepiej wcześniej inni że później.Oczywiście dojrzałość zebranych liści ma duży wpływ na smak i aromat gotowego produktu.Być może dlatego zdania na ten temat są tak różne…

Informacje oraz wskazówki odnośnie suszenia zebranych liści znajdziecie tutaj : Suszenie Liści

Jeszcze kilka słów z cyklu : „Co gryzie moje rośliny…?”

Po tym jak ślimaki dały sobie spokój z niszczeniem roślin pojawiły się zielone gąsienice!Jak na razie namierzyłem tylko 2 sztuki ale może tego być więcej.

tobacco desiese

Pojawiają się głównie na górnych liściach i jak widać maja apetyt,trudno je zauważyć więc jeżeli znajdziecie gdzieś małe dziurki na liściach to radzę dobrze się przyjrzeć.

Pozdrawiam wszystkich ogródkowych plantatorów i proponuje zacząć organizować dobre miejsce do suszenia liści.Żniwa tuż tuż…

Wzrost roślin

 

 

 

Leave a reply