Ten, oraz kilka kolejnych artykułów, będzie poświęconych tematyce obróbki naszych liści – a dokładniej tematowi związanemu z wyrobem cygar. Dokładnie tak – jeżeli zdecydowaliście się na uprawę tytoni cygarowych to postaramy się Wam pokazać oraz wyjaśnić większość podstawowych czynności, pozwalających na wykonanie unikatowych cygar we własnym zaciszu domowym.
W tym wpisie zajmiemy się doborem oraz przygotowaniem odpowiednich liści.
Żeby nasze cygara nie różniły się zbytnio od cygar markowych, będziemy potrzebować odpowiednich liści. Dokładniej rzecz biorąc musimy posiadać liście odmian cygarowych. Różnią się one znacznie od odmian komercyjnych min:
- strukturą – są cienkie a zarazem bardzo elastyczne,
- mocą – znacznie mocniejsze od Burleya, posiadają sporą ilość nikotyny,
- wielkością – niektóre odmiany w sprzyjających warunkach osiągają około 3m wysokości,
- smakiem i aromatem – i to chyba najważniejsza różnica,
Oczywiście przy komponowaniu własnych cygar można z powodzeniem używać również odmian komercyjnych, jednak że takie cygara będą dalekie od ideału.
Przejdźmy zatem do przygotowania liści, zrobimy to na przykładzie odmian typowo cygarowych dostępnych w naszym sklepie – będą to Havana oraz Florida/Sumatra.
Produkcję cygar tak naprawdę rozpoczynamy kiedy to nasze rośliny są w ziemi i daleko im jeszcze do zbiorów. liście na cygara muszą być najwyższej jakości – posiadać jednolite wybarwienie oraz brak jakichkolwiek uszkodzeń spowodowanych szkodnikami czy zjawiskami pogodowymi. W związku z tym na nasze rośliny trzeba „chuchać i dmuchać” czyli podlewać jak sucho, dodać nawozów kiedy głodują, chronić przed ślimakami i modlić się żeby w sezonie nie było gradobić . Oczywiście na pewno nie uda się ochronić wszystkich liści na roślinach, ale dobrze było by zerwać choć kilkanaście dorodnych okazów i przeznaczyć je na pokrywę cygara (ang.wrapper).
Co do samej uprawy, to odmiany cygarowe nie przysparzają większych problemów i ich uprawa jest z reguły łatwa i przyjemna. Rosną dobrze praktycznie na każdym rodzaju gleby, ale należy zwrócić uwagę na wysokie zapotrzebowanie na wodę oraz nawozy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Tutaj oraz w Bibliotece.
Zbiory i Fermentacja.
Liście odmian cygarowych zbieramy trochę wcześniej niżeli np. liście tytoniu Virginia. Zbiory pierwszych dolnych liści rozpoczynamy w trakcie lub kilka dni po ogłowieniu roślin. Dolne liście powinny w tym czasie wykazywać pierwsze oznaki żółknięcia a blaszka po bokach liścia powinna opadać- zdjęcie poniżej.
Od tego momentu, zrywamy 2-3 liście w odstępach około 1,5-2 tygodni. Liście zrywamy w dni ciepłe po opadnięciu rosy.Nigdy nie zbieramy liści po deszczu – mogą szybko spleśnieć a nikotyna na powierzchni liścia mogła ulec zmyciu. Po obfitych opadach deszczu, należy odczekać kilka dni ażeby roślina ponownie wykształciła lepką nikotynę na powierzchni liści.
Liście nawlekamy na sznur (lub izolowany drut) suszymy po dachem w przewiewnym miejscu aż całkowicie zmienią kolor. Suszenie odmian cygarowych zajmuje trochę więcej czasu niż np.Virginii i może to być nawet 8 tygodni.
Z pośród wysuszonych liści wybieramy kilkanaście najładniejszych i odkładamy w bezpieczne miejsce żeby się nie zniszczyły. Posłużą one jako pokrywa cygara (wrapper).Tych liści nie fermentujemy przez co zachowają swoją wysoką elastyczność.
Pozostałe liście fermentujemy około 4-6 tygodni. Po tym czasie liście są praktycznie gotowe do rolowania cygar.To chyba na tyle w tym temacie, przejdźmy zatem do zwijania wkładki cygara…
Najnowsze komentarze