Domowy wyrób Cygar-Zwijanie wkładki

Wkładka –  (ang.filler) jest to zasadnicza część cygara (i zarazem największa objętościowo); mieszanka liści silnie zwiniętych, stanowiąca o smaku i mocy cygara. Liście te owinięte są w zawijacz.

Tytonie wkładkowe są dobierane do rodzaju cygara, żeby pozostawały w zgodzie z charakterem liści pokrywowych, stąd częsty przesąd wśród palaczy cygar, że owijacz determinuje smak cygara. Jasne tytonie są używane w cygarach typu claro i rosado, a ciemne, dłużej fermentowane w cygarach maduro. Ze względu na zawartość substancji oleistych, które determinują walory smakowe i postrzeganą „moc” cygara, tytonie wkładkowe dzielą się na:

  • Seco (hiszp. „suche”) – o łagodnym charakterze – otrzymywane z liści rosnących przy ziemi.
  • Volado – średnio mocne – otrzymywane z pośrodkowych liści pędu rośliny tytoniu.
  • Ligero – tłuste, mocne i intensywne – otrzymywane z liści rosnących na szczytach pędu tytoniu.

Oczywiście mowa tutaj o liściach pochodzących z upraw odmian typowo cygarowych.

Tyle jeśli chodzi o teorię a w praktyce wygląda to tak, że trzeba umiejętnie zwinąć strzępy liści…brzmi banalnie ale jest to najtrudniejsze zadanie. Niestety nie można tutaj posłużyć się wagą (tyle a tyle gram na 16 milimetrowe cygaro) wszystko jest kwestią praktyki i wyczucia. Wkładka musi być odpowiednio „ubita”, nie może być zrolowana zbyt luźno ani zbyt ciasno. Ma być w sam raz a żeby cygaro paliło się równomiernie i miało jaki taki wygląd.

 

Zwrócicie uwagę na to że wkładka składa się z liści ułożonych wzdłużnie, jest to bardzo ważne bo jeżeli pozawijacie liście byle jak to może być problem z paleniem cygara. Liście nie mogą być za suche bo będą się kruszyć.

Wkładkę zawijamy dość ciasno i wciskamy w prasę. Nie zapomnijcie dodać odrobiny kleju na końcu liścia.

wyrób cygar

Wstępnie zawinięte liście wciskamy do prasy, tutaj cała sztuka polega na tym ażeby cygara były spasowane dość ciasno. Na tym etapie jedyną opcją jest metoda prób i błędów, cygaro zawsze jeszcze można rozwinąć i dołożyć lub też odjąć trochę liści.

Teraz wystarczy skręcić całość i odstawić na jakieś 6-8 godzin. Po tym czasie rozkręcamy prasę i obracamy cygara o 90° by wyrównać wszystkie nierówności po pierwszym prasowaniu. Skręcamy wszystko ponownie i odkładamy na około 24 godziny.

 

W międzyczasie przygotowujemy liście pokrywowe, te akurat muszą być bardzo elastyczne więc trzeba je delikatnie spryskać wodą i umieścić w foliowym worku. Po kilku godzinach sprawdzamy czy żyłki liścia są elastyczne i się nie łamią. Jeżeli tak, to nasze liście pokrywowe są gotowe do użycia.

Ale o tym już w kolejnym wpisie…

Related Post

Leave a reply