W związku ze zmianami w prawie, informujemy że zgodnie z nowymi przepisami osoba która wyhodowała Tytoń, musi zapłacić akcyzę od posiadanego suszu tytoniowego.

Do niedawna, ten obowiązek powstawał w momencie sprzedaży wyprodukowanego przez nas suszu.

W nowelizacji ustawy, ustawodawca dodał poniższy zapis:

Przedmiot opodatkowania (art. 9 b ustawy):

1. W przypadku suszu tytoniowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

nabycie lub posiadanie suszu tytoniowego przez inny podmiot niż podmiot prowadzący skład podatkowy, pośredniczący podmiot tytoniowy lub rolnika, który wyprodukował susz tytoniowy, jeżeli nie została od niego zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał jego sprzedaży. 

W związku z tym,  w sytuacji, kiedy zostanie ujawniony susz tytoniowy u osoby, która nie posiada statusu pośredniczącego podmiotu tytoniowego lub podmiotu prowadzącego skład podatkowy, może być prowadzone postępowanie w celu określenia źródła pochodzenia tego suszu tytoniowego.

 

Share:

4 comments on “Domowa Uprawa Tytoniu – nowe przepisy!

  • Dokładnie tak, dopisali kilka linijek ekstra do ustawy.
   Pozostaje tylko czekać aż trzeba będzie płacić akcyzę również od swoich ziemniaków – przecież można z nich wyprodukować wódkę:)
   Akcyzę opłacamy w Urzędzie Celnym względem miejsca zamieszkania. Co do akcyzy na ziemniaki – to jeszcze nie wiemy!

    • Stawka akcyzy na susz tytoniowy kształtuje się na poziomie 229,32 zł za kilogram. W przypadku jednak naruszenia obowiązku oznaczania znakami akcyzy suszu tytoniowego, stawkę akcyzy określono w wysokości 458,64 zł za kilogram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *