Domowy wyrób cygar-Pokrywa cygara (wrapper)

Dobra moi drodzy – przed Wami najtrudniejsze zadanie…zawinięcie ostatniego liścia.

W tym momencie zwracamy szczególną uwagę na estetykę, ponieważ chcemy żeby nasze cygara zachwycały swoim wyglądem naszych znajomych. Przejdźmy zatem do meritum…

Jak już wcześniej wspominaliśmy, liście przeznaczone na pokrywę cygara muszą być wyjątkowe, przede wszystkim bez przebarwień oraz uszkodzeń mechanicznych. Liście tytoniu muszą również być bardzo mocne a zarazem elastyczne. Na zdjęciu poniżej widać liść Havany – pomimo iż jest bardzo cienki, pozostaje niezwykle elastyczny wręcz można odnieść wrażenie jakby był z gumy.

 

Zaczynamy zatem od wycięcia odpowiedniego kawałka liścia, na tyle dużego żeby można spokojnie owinąć naszą wkładkę. Trzymamy się zewnętrznej krawędzi liścia ponieważ żyłki w tym miejscu są najcieńsze. Czym bliżej żyły głównej, żyłki będą grubsze co utrudni dokładne zawinięcie a liść będzie miał większą tendencję do rozrywania się gdy na nie trafimy podczas zawijania. Należy zwrócić uwagę na to że jedna krawędź (ta od żyły głównej) musi być równiutko obcięta, będzie to krawędź widoczna na gotowym cygarze. Nie ma znaczenia czy jest obcięta prosto czy ma kształt łuku – ma być po prostu równa.

cygara sklep

Po wycięciu rozciągamy nasz wrapper w wzdłuż i wszerz aby go maksymalnie rozprostować.

Teraz będzie zawijanie…ale najpierw delikatnie przycinamy krawędzie głowy cygara, czyli od strony ustnika. Dzięki temu zabiegowi, uzyskamy ładne półokrągłe wykończenie.

 

Układamy wycięty wrapper pod odpowiednim kątem (około 45°) i zawijamy wcześniej przygotowaną wkładkę zaczynając od stopy cygara. Jedną ręką rozciągamy liść pokrywowy a drugą rolujemy wkładkę. Staramy się zawinąć jak najciaśniej, liść ma dokładnie przylegać do wkładki.

Gdy już dojdziemy do ustnika, smarujemy liść klejem i ściśle dociskając rolujemy tzw. „świński ogon”.

Obcinamy nadmiar liścia i na tym etapie praktycznie rzecz biorąc nasze cygaro jest gotowe.

własne cygara

Jednakże takie wykończenie nie wygląda zbyt profesjonalnie dlatego nasze cygaro będzie wymagać ostatniego zabiegu kosmetycznego a mianowicie wykończenia przez dodanie kapturka. O tym w następnym artykule…

Related Post

2 Comments

 1. lis 26 2015 at 5:36 PM
  melwin00

  Jakiego kleju można używać żeby się nie pozatruwać albo coś xD ?

  1. lis 26 2015 at 8:56 PM
   Marek

   Witam tutaj masz adres strony na allegro .pektyna to idealny klej do cygar PEKTYNA 100g (5640284941)pozdrawiam

Leave a reply