Dobór odmian pod warunki glebowe

Trzeba na samym wstępie zaznaczyć iż tytoń może być uprawiany na prawie każdym rodzaju gleby jaki możemy spotkać w naszych ogrodach czy działkach. Nie mniej jednak niektóre typy tytoniu potrzebują dość specyficznych warunków glebowych.

Tutaj można wymienić głównie dwa typy tytoni, tak zwanych komercyjnych.

Pierwszym z nich jest

 Tytoń jasny jak na przykład Golden Virginia,wszystkie  typy Bright Leaf czy też już rzadziej spotykany Golden Leaf . Tytonie jasne z reguły wymagają lżejszych rodzajów ziemi i mniej zasobnych w substancje odżywcze. Zasobność gleby w odpowiednie substancje odżywcze regulujemy poprzez odpowiednie przygotowanie działki przed rozpoczęciem uprawy.                 Jeżeli jesteście posiadaczami gleby typu piaszczystego, to właśnie ten typ podłoża jest idealnym do uprawy tytoni jasnych.

Drugim rodzajem jest Tytoń ciemny którego najbardziej rozpoznawalnym członkiem jest cała rodzina odmiany Burley oraz odmiany cygarowe.

Pod ciemne odmiany tytoniu  najprzydatniejsze są gleby średnio ciężkie o uregulowanych stosunkach wodnych. Są to gleby piaszczysto-gliniaste, średnio-zwięzłe gliny, próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Najlepsze warunki do uprawy tytoniu są na
stanowiskach po uprawach roślin zbożowych w 3-4 letnim płodozmianie.

uprawa tytoniu

 

Przy glebach torfowych uprawa może nastręczać trochę problemu z uwagi nomen omen na dużą urodzajność tych gleb. Na takiej glebie najlepiej sprawdzały by się tytonie ciemne wymagające żyznych gleb. Ale jeżeli przyszło nam już uprawiać na takiej ziemi to jeszcze nie koniec świata. Da się na takich glebach uprawiać odmiany jasne tytoniu. Jedynym kosztem będzie trochę zwiększony wkład pracy. Gdyż trzeba będzie dopomóc roślinie w strawieniu chlorofilu i cukrów. Istnieje na to prosty sposób polegający na wolnym suszeniu całych roślin. Po więcej szczegółów na ten temat zapraszamy na forum

Na glebach gliniastych można uprawiać obydwa rodzaje tytoni. Z tym że bez odpowiedniego przygotowania tej gleby będziemy mieć problemy z utrzymaniem roślin w zdrowiu, z uwagi na różne choroby układu korzeniowego związane z zamulaniem się takiej działki. W następnych wpisach opiszemy jak można taką glebę przygotować pod uprawę tytoniu. Wbrew pozorom jest to dość uniwersalna ziemia i podatna na dostosowanie pod poszczególne rośliny.

Na glebach pośrednich typu piaszczysto-gliniastego jest już znacznie łatwiej uprawiać ciemne jak i jasne odmiany tytoniu. Dostosowanie działki w takim wypadku będzie polegać wyłącznie na dobieraniu ilości nawozów. Pod odmiany ciemne trzeba będzie dać więcej kompostu czy obornika. A pod jasne nieco mniej.

Co tyczy się gleb próchnicznych Jest to chyba najłatwiejsza ziemia pod uprawy tytoniu. Obydwa rodzaje tytoniu będą sobie świetnie na niej radzić. Jedynie pod odmiany ciemne należy dać odrobinę nawozu.

Zapewne zauważyliście że brakuje jeszcze czegoś? Tak, nic nie zostało napisane o tytoniach które dopiero rozpowszechniają się wśród indywidualnych plantatorów w Polsce. Piszę tutaj o tak zwanych tytoniach orientalnych. Choć w mądrych starych księgach znaleźliśmy o nich wzmianki lecz nie dokładnie zostało wyjaśnione jaki typ naszych rodzimych gleb odpowiadał by im najlepiej.
Tak więc z uwagi na to że takich roślin i tak sadzi się niewiele (w blendzie papierosowym znajduje się maksymalnie do 20 % tytoniu orientalnego) radzimy sadzenie tego typu tytoniu w “dołkach” lub w donicach wypełnionych mieszanka ziemi torfowej 50 % ziemi gliniastej lub piaszczysto gliniastej 25% i piasku 25%, dla uzyskanie optymalnego plonu.

Tutaj warto zwrócić uwagę na to że tytonie komercyjne jak i orientalne uprawiane na różnych podłożach, będą się różnić swoim smakiem jak i aromatem.

Podsumowując, jeżeli w waszym ogrodzie czy działce były uprawianie warzywa z rodziny psiankowatych (ziemniaki, pomidory, papryka, ogórki) to z powodzeniem można na tej glebie uprawiać tytoń

Related Post

Leave a reply