Czy moja gleba na działce nadaje się pod uprawę?

Najważniejszą sprawą przy każdej uprawie – nie zależnie czy marchewki czy tytoniu jest gleba w której będą rosły nasze rośliny.
Przy wyborze miejsca pod uprawę, w pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę rodzaj ziemi na której chcemy sadzić tytoń i ilość światła jakie będzie docierać do roślin w wybranym miejscu.

To jak rozpoznać jaką mam glebę na działce czy w ogrodzie ?

uprawa tytoniu gleba

Głównymi składnikami niezmiennie są – piasek, glina, pył pochodzący z erozji skał, próchnica, rożnego rodzaju związki mineralne i organiczne. Właśnie od tych czynników zależy rodzaj gleby jaką mamy na działce.
Nie ma się czego obawiać czy też wyciągać starych atlasów z szaf. Na ogół w naszych ogrodach czy działkach występuje pięć typów gleb. Są nimi:

Gleby Piaszczyste

Jest to rodzaj gleby o dużej zawartości piasku a małej ilości próchnicy. Jest bardzo lekka przez co podatna na wymywanie lub podczas suszy wywiewanie.

Przy uprawie tytoniu będzie nam nastręczać niestety problemów z uwagi właśnie na swą budowę i strukturę.
Bardzo łatwo przepuszcza wodę przez co podczas ulew nie będzie problemu z zalaniem i zamuleniem naszych grządek ale podczas upałów musimy podlewać nasze grządki ponieważ ten rodzaj gleby bardzo szybko wysycha. Kolejną sprawą jest niska urodzajność tego typu gleb bez dużego wkładu w jej kultywacje. W takiej glebie znajduje się mało próchnicy co równa się małej ilości zapasów substancji odżywczych, poza tym podczas deszczów większość nawozów mineralnych jest wypłukiwana lub przenoszona w głąb ziemi poza zasięg korzeni roślin. Zalecane dodatki to :
-Torf
-kompost/obornik
-Słoma lub siano

Gleba Torfowa

Ten typ gleby można podzielić na trzy podkategorie

  • Torfy niskie, występujące na obszarach zalewowych.
    Jest to gleba o wiele bardziej żyzna niż gleba piaskowa czy też gliniasta ale ma swoje minusy które czynią ją trudną do uprawy. Ten rodzaj ziemi jest czarny i bogaty w substancje odżywcze ale jego wadą jest niska przepuszczalność wody. Przez co do korzeni nie dociera wystarczająca ilość powietrza i w efekcie pojawiają się choroby grzybowe korzeni. Aby móc uprawiać tytoń na takiej ziemi trzeba niestety zainwestować w piasek dla rozluźnienia gleby i zwiększenia jej przepuszczalności powietrza. Do tego przydała by się solidna dawka kompostu lub innej materii organicznej (słoma, siano czy też drobne gałązki) dla spulchnienia i poprawy jakości życia pożytecznych mikro organizmów.
  • Torfy próchniczne
    Ten rodzaj torfu zawiera już odpowiednią ilość próchnicy. Jest również czarny ale jego struktura jest odmienna od torfu niskiego. Zawiera o wile więcej próchnicy w tym nie do końca rozłożony materiał organiczny. Niestety posiada leki deficyt pisaku, zaleca się dodanie tego składnika.
  •  Torf Wysoki
    Dużo nie trzeba pisać o nim, każdy na pewno go ma w doniczce z kwiatami w swoim domu. Poza tym jest to rzadka odmiana torfu.

Gleba Gliniasta 

Jest to chyba najcięższy rodzaj gleby. Na wiosnę, podczas deszczów i jesienią gleba staje się zbita. Gdy zaczyna schnąć tworzy się na niej skorupa która z czasem pęka przez co głębsze warstwy ziemi też tracą dużo wilgoci. Najcięższy czasem na uprawy jest okres mniej więcej miesiąca po wysadzeniu sadzonek tytoniu do gleby. W tedy trzeba podlewać lub gdy pada podnosić z ziemi młode liście tytoniu i oczyszczać je z ziemi.
Zalecane dodatki do tej ziemi to:
-Kompost
-Obornik
-Siano i słoma
-Piasek
W celu zwiększenia ilości próchnicy i rozluźnienia struktury ziemi.
Ziemie te są w brew pozorom bogate w substancje odżywcze i mineralne. Ich minusem jest słaba przepuszczalność wody i powietrza. Problemy pojawiają się też w trakcie uprawy z uwagi na silne lepienie się do wszystkich powierzchni.

Gleby Piaszczysto-Gliniaste

Jest to pośredni rodzaj gleb między gliniastymi glebami a piaszczystymi. Ten rodzaj podłoża jest najczęściej spotykanym rodzajem gleb na naszych działkach. Cechuje się dużo lepszą przepuszczalnością powietrza i wody. Ale też wymaga tak jak ziemia gliniasta podlewania. Z uwagi na zawartość próchnicy nie wymaga aż tak dużych porcji obornika czy kompostu, spokojnie przez pewien czas można nawozić tylko nawozami mineralnymi. Ale należy pamiętać że stosowanie tylko i wyłącznie nawozów mineralnych/sztucznych po pewnym czasie wyjaławia ziemię. Dlatego zaleca się co roku nawożenie obornikiem lub kompostem.

Gleba Próchniczna

Jest to optymalne podłoże pod większość roślin. Cechuje się dużą zawartością rozłożonych lub na wpół rozłożonych części roślin i zwierząt. Wyróżnia ją optymalna przepustowość wody i powietrza. Na takiej ziemi nie jest wymagane nawożenie lecz można ją wzbogacać dodając niewielkie ilości kompostu. Jedynym minusem jest jej szybkie wysychanie gdy wystawi się ją na bezpośrednie działanie słońca i wiatru. A to z uwagi na to że powstaje głownie na terenie lasów i torfowisk gdzie panuje stały mikroklimat.

 

 

fotografia: źródło – lanydom.pl

Related Post

Leave a reply